Milioner z TVP stracił wszystkie posady

Jak podaje dziennikarz śledczy WP Szymon Jadczak, Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, jeden z twórców Bizancjum na Woronicza, do niedawna był pracownikiem Ministerstwa Aktywów Państwowych u Jacka Sasina. Z czasem został zatrudniony w nadzorowanych przez Sasina spółkach, ale ponieważ władza się zmieniła i robi porządek z nominatami PiS, w ciągu kilku tygodni Olechowski stracił wszystkie stanowiska. Nie pracuje już ani w banku Pekao, ani w spółce Enea Innowacje.

Rys. Wikimedia

Sasin pomagał Olechowskiemu

Z ustaleń serwisu WP wynika, że w połowie stycznia Jarosław Olechowski zaczął pełnić funkcję doradcy prezesa banku Pekao S.A, który był jeszcze wtedy pod kontrolą żegnającego się powoli z władzą PiS. Człowiek wcześniej nadzorujący partyjną propagandę na Woronicza miał doradzać wiceprezesowi banku Piotrowi Zborowskiemu, człowiekowi Sasina. Tydzień temu Wirtualna Polska podała również, że Olechowski został doradcą zarządu spółki Enea Innowacje. Ona także należy do Skarbu Państwa, a do niedawna podlegała Sasinowi, ministrowi aktywów państwowych w rządzie Mateusza Morawieckiego. Właśnie Sasin wyciągnął pomocną dłoń do Olechowskiego.

Jak Olechowski zmieniał funkcje

Przypomnijmy, że już w kwietniu 2023 roku Olechowski został zwolniony z TVP. Najpierw był reporterem „Wiadomości”, a w 2017 roku przejął kontrolę nad tym programem, natomiast po roku zaczął rządzić Telewizyjną Agencją Informacyjną. Gdy dobiegło końca Eldorado na Woronicza, postanowił zakotwiczyć w Ministerstwie Aktywów Państwowych u Sasina. Początkowo został doradcą społecznym ministra, a w czerwcu 2023 roku jako pełnomocnik zarządu trafił do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

Ile zarobił w TVP?

Pod koniec grudnia 2023 roku poseł Dariusz Joński przekazał opinii publicznej, jaką fortunę zarabiały władze TVP w okresie rządów PiS. Likwidator Telewizji Polskiej wyjawił, że Olechowski zarobił w 2023 roku 1 424 075 zł, z czego 1 016 450 zł ze stosunku pracy, a 407 625 zł z tytułu umów cywilnoprawnych. Z ustaleń NIK można wywieść, że w 2020 roku Olechowski zarobił w TVP 965,5 tys. zł, w 2021 roku – 1,1 mln zł, a w 2022 – 1,5 mln zł. Znajduje się też wśród 30 osób, z którymi Telewizja Polska podpisała umowy cywilnoprawne „o najwyższej łącznej wartości brutto” w latach 2021-22.

Podsumowując, w latach 2020-2023 Olechowski zarobił w TVP niemal 5 mln zł. Tak wyglądało pisowskie Bizancjum na Woronicza.

2024-01-30

Bartłomiej Najtkowski