Gliwicki satelita w kosmosie. Pomoc dla rolników prosto z orbity

11 listopada kierowana przez Elona Muska firma Space-X wyniosła w kosmos ponad sto satelitów. Jeden z nich został zbudowany przez Polaków. Co ciekawe maszyna znajdzie swoje zastosowanie w rolnictwie.

źródło: materiały prasowe

Pięć lat pracy gliwickiej firmy KP Labs przyniesie wręcz kosmiczny efekt. Zbudowana przez Polaków satelita Intuition-1 już 23 listopada znajdzie się na orbicie okołoziemskiej, z której to rozpocznie swoją misję w służbie rolnictwu. Obiekt znajdujący się 525 kilometrów ponad naszymi głowami zajmować będzie się obrazowaniem hiperspektralnym, czyli umożliwiającym zrozumienie materiału, na który patrzy akurat satelita.

Wiedza zdobyta dzięki satelicie znajdzie swoje zastosowanie w ochronie środowiska i uprawie ziemi. Za pośrednictwem śląskiej firmy każdy rolnik i przedsiębiorstwo będzie miało możliwość zamówienia obrazowania swoich pól. Dzięki zastosowaniu pasma hiperspektralnego, kosmiczne oko na świat będzie mogło zauważyć w uprawach to, czego gołe oko na ziemi nie dostrzeże – choćby i mały skrawek pola odróżniający się od reszty. Wiedza ta pomoże rolnikom w ocenieniu żyzności gleby, optymalizacji procesu nawadniania upraw czy szacowaniu wielkości plonów.

Polacy korzystają z uczenia maszynowego

Misja Intuition jest kluczowa również z innego względu. Na pokładzie satelity znajduje się opracowany przez KP Labs komputer Leopard, którego możliwości zostaną sprawdzone w kosmosie. Leopard ułatwi przetwarzanie danych na orbicie dzięki uwzględnieniu modelu sztucznej inteligencji, który zamiast wysyłać znaczne ilości danych na Ziemię sam je przetworzy i przygotuje do wysłania tylko najważniejsze dane.

Sprawdzenie funkcjonowania Leoparda na orbicie wpasowuje się w specjalizację gliwickiej firmy, która zajmuje się uczeniem maszynowym, czyli tworzeniem opartych o sztuczną inteligencję systemów służących przyspieszeniu eksploracji kosmosu. Jak wyjaśniał w rozmowie z portalem Interia Grzegorz Łada, kierownik działu operacyjnego KP Labs, czynnik sprawdzania urządzenia w kosmosie jest kluczowym dla klientów przychodzących do spółki w celu zakupienia takiego komputera. Jeśli sprzęt sprawdzi się na orbicie, będzie mógł posłużyć do celów komercyjnych, obrazując teren na zlecenie zarówno agencji rządowych, jak i klientów prywatnych.

Intuition-1. Ile to kosztowało?

Intuition-1 nie należał do projektów tanich, co w branży kosmicznej jest normą. Całkowity koszt konstrukcji pierwszego egzemplarza – od projektu przez wykonanie aż po wyniesienie na orbitę – wyniósł około 20 milionów złotych. Znaczną część tej kwoty pokryło dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które wyniosło 16 milionów. Polska branża kosmiczna rośnie w siłę – w ciągu ostatnich kilku lat polskie firmy wysłały kilka satelitów na orbitę. Do firm tych należą między innymi wrocławskie projekty SatRevolution i Scanway. Grzegorz Łada zaznacza również, że firma KP Labs brała już udział w 20 projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej i za każdym razem poziom trudności tych projektów wzrasta. Można potraktować to jako awans – wzrost skomplikowania zlecanych Polakom projektów może świadczyć o większym zaufaniu Europejskiej Agencji Kosmicznej, która jak podkreśla Łada – nie daje nic na wiarę. Może być to również wyznacznikiem rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego i zainteresowania nim na świecie. Być może za parę lat staniemy się europejską potęgą kosmiczną?

2023-11-15

Michał Florek