CBA do likwidacji. Co może je zastąpić?

Projekt ustawy likwidującej CBA jest już gotowy. Są jednak niskie szanse na to, że Andrzej Duda podpisze ten akt prawny.

Fot. domena publiczna

Projekt ustawy jest już gotowy

Koncepcja całkowitego zlikwidowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego została przyjęta. Zespół rządowy zakończył prace nad projektem ustawy, który doprowadzi do zakończenia istnienia tej instytucji państwowej. Planowane efekty mają być ogłoszone pod koniec bieżącego miesiąca.

W dniu 10 listopada 2023 roku sejmowa większość, składająca się z liderów partii PO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy, zatwierdziła umowę koalicyjną, w której jednym z punktów jest likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W ramach umowy zapisano, że CBA zostanie zlikwidowane, a jego zasoby i kompetencje przekazane do innych służb, między innymi do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji. Według ustaleń umowy, ta reorganizacja ma wzmocnić walkę z korupcją, którą poprzednia administracja rzekomo całkowicie zaniedbała.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zostało utworzone w 2006 roku, w okresie pierwszej kadencji partii Prawo i Sprawiedliwość, która trwała w latach 2005-2007. Pierwszym dyrektorem Centralnego Biura Antykorupcyjnego był Mariusz Kamiński.

Zmiany i akceptacja prezydenta

Aby wdrożyć ustawę, musi ona zyskać także akceptację Andrzeja Dudy. By weszła ona w życie, prezydent zobligowany jest ją podpisać. Jednakże urzędnicy kancelarii Andrzeja Dudy nie mają złudzeń – według nich szanse na to, że prezydent tę ustawę podpisze, jawią się jako bardzo małe.

RMF FM donosi, że kompetencje CBA zostaną przekazane innym instytucjom, z których jedna zostanie specjalnie do tego celu utworzona. Nowa służba ma nazywać się Centralnym Biurem Zwalczania Korupcji i być zlokalizowaną przy policji, podobnie jak Centralne Biuro Śledcze Policji. Jak wyjaśnił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Jacek Dobrzyński, główne kierunki walki z korupcją będą skupione w tej nowej jednostce.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nadal jednak będzie zajmować się zwalczaniem korupcji, jak dotychczas, ponieważ jest to już część jej obowiązków od dłuższego czasu. Natomiast zadania związane z analizą i kontrolą, w tym sprawdzanie oświadczeń majątkowych, zostaną przejęte przez Krajową Administrację Skarbową.

Jak podkreślił Jacek Dobrzyński, ustawa przewiduje wystarczająco długi okres na przeprowadzenie tych zmian po wejściu w życie nowych przepisów. A zatem likwidacja CBA nie będzie miała miejsca natychmiastowo.

2024-03-08

Sebastian Jadowski-Szreder