Alarm rakietowy w Rosji. Sprawcami hakerzy

„Uwaga, uwaga. Zagrożenie atakiem rakietowym. Natychmiast udaj się do schronu” – taki właśnie komunikat nadało kilka rosyjskich stacji radiowych. W tle słuchacze mogli usłyszeć syrenę alarmową. Transmisja ta wywołała niemały popłoch wśród Rosjan.

Nie podano oficjalnie, kto stoi za cyberatakiem / fot. domena publiczna

Portal Readovka doniósł, że komunikat o zagrożeniu wynikającym z ataku rakietowego nadały trzy prywatne stacje radiowe w kilkudziesięciu miastach. Transmisję nadano między innymi w Iżewsku, Kazaniu, Woroneżu i Moskwie. Rosyjskie kanały Telegramu zasypane zostały nagraniami od Rosjan bojących się o swoje życie. Masowo dzwoniono do centrów koordynacyjnych oraz jednostek ratunkowych. Powstał duży chaos informacyjny.

Ministerstwo uspokaja obywateli

W obliczu tak poważnej sytuacji swoją opinię w tej sprawie wystosowało samo Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Komunikat brzmiał następująco: Uwaga! W wyniku ataku hakerskiego na serwery szeregu komercyjnych rozgłośni radiowych w niektórych regionach kraju na antenie pojawiła się informacja o rzekomym ogłoszeniu alarmu przeciwlotniczego i zagrożeniu atakiem rakietowym.

Ministerstwo zapewniło, że alarmy nie są zgodne z prawdą, a obywatele powinni szukać wszelkich informacji w oficjalnych źródłach przekazu. Komunikat nadawano od 8:43 do 8:52 czasu moskiewskiego. Nie podano oficjalnie, kto stał za cyberatakiem, lecz prokremlowskie środowiska jednogłośnie obwiniają stronę ukraińską.

Szef służby prasowej ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, Michaił Czarnkow, zabrał w tej sprawie głos. Zaręczył, że jeśli ministerstwo będzie musiało ostrzec obywateli o jakimkolwiek zagrożeniu, to zrobi to zupełnie inaczej niż w sposób zaprezentowany w nieprawdziwych komunikacie. Na początku zabrzmieć mają syreny alarmowe, następnie natomiast mieszkańcy powinni włączyć radio lub telewizję, by zapoznać się z instrukcjami, jakie czynności powinni podjąć.

Zobacz także:

Chorwacja. Silne trzęsienie ziemi

Przywódca Chin wygłosi przemówienie dotyczące inwazji na Ukrainę

Joe Biden w Polsce. Prognozy wizyty prezydenta USA

 

2023-02-22

Angora