Rosyjski legion pomagający Ukrainie. Prowadzą walki w pięciu miejscowościach

Toczą się zacięte walki między rosyjskimi partyzantami a armią w obwodzie biełgorodzkim na południowym zachodzie Rosji. Odpowiedzialny jest za to Legion Wolności Rosji, który ma w planach zajmowanie kolejnych miejscowości, by wpłynąć na zbliżające się wybory prezydenckie. Kim są żołnierze tajemniczej formacji?

Fot. X

Ukraińskie media donoszą, że w środę doszło do starć między partyzantami rosyjskimi a rosyjską armią w obwodzie biełgorodzkim na południowym zachodzie Rosji. Informację tę podał Alekesiej Baranowski z Legionu Wolność Rosji. Baranowski przekazał, że głównym polem walk między rosyjskimi ochotnikami a siłami Putina jest miejscowość Tiotkino w obwodzie kurskim. Sytuacja niepewności rozprzestrzenia się na sąsiednie miejscowości zarówno w obwodzie kurskim jak i biełgorodzkim. Walki między partyzantami a putinowską armią mają trwać obecnie aż w pięciu miejscowościach.

Marsz na Moskwę

„Marsz na Moskwę jest naszym ostatecznym celem” – przekazał Aleksiej Baranowski. 

Według zapowiedzi żołnierza z Legionu Wolności Rosji, ochotnicy zamierzają kontynuować „wyzwolenie Rosji od Putina”. Baranowski podkreślił, że akcja rosyjskich ochotników ma związek z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w Rosji, które zaplanowane są na 15-17 marca, ale na obszarach zajmowanych przez Rosję działania rozpoczynają się wcześniej.

Rosyjscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy ogłosili również planowane ataki na rosyjskie pozycje wojskowe w dwóch dużych miastach rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą – w Kursku i Biełgorodzie – i zaapelowali do mieszkańców o opuszczenie tych obszarów.

„Aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej, wzywamy wszystkich do natychmiastowego opuszczenia miasta. Do miejscowych władz apelujemy o ratowanie ludzkiego życia i rozpoczęcie ewakuacji” – przekazali w mediach.

Czym jest Legion Wolności Rosji?

Legion Wolności Rosji to nieoficjalna formacja militarna, która powstała w marcu 2022 roku podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Składa się według strony ukraińskiej z rosyjskich jeńców lub dezerterów, którzy zdecydowali się walczyć po stronie Ukrainy w konflikcie. Na początku kwietnia 2022 roku odbyła się konferencja prasowa, na której osoby podające się za byłych rosyjskich żołnierzy ogłosiły rozpoczęcie rekrutacji do oddziału. Według dostępnych informacji wówczas, w szeregach tego legionu miało się znajdować ponad 100 osób. Niestety trudno znaleźć rzetelne informacje o obecnej liczebności grupy. 

2024-03-14

Anna Jadowska-Szreder