Olaf Scholz uznał świadczenie usług seksualnych za „nie do przyjęcia”

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że sprzedaż usług seksualnych jest niedopuszczalna i wezwał do położenia kresu pracy seksualnej.

Rys. Tomasz Wilczkiewicz

Odważne słowa kanclerza

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, wyraził zamiar wprowadzenia dodatkowych regulacji prawnych dotyczących prostytucji w Niemczech. Podkreślił, że handel usługami seksualnymi jest “nie do przyjęcia” i nie powinien być “normalizowany”.

Podczas sesji pytań i odpowiedzi w Bundestagu, niemieckim parlamencie, stwierdził: “Nie uważam, że akceptowalne jest kupowanie kobiet przez mężczyzn”. Dodał, że zawsze moralnie go to oburzało i że należy wszystko, aby temu zaradzić”.

Scholz nie odpowiedział bezpośrednio na apel konserwatywnych legislatorów opozycji o ściganie “osób korzystających z usług seksualnych”, jednak zauważył, że prostytucja często wiąże się z wykorzystywaniem, przemocą i strukturami przestępczymi. Wyraził chęć podjęcia dyskusji na temat sposobów walki z tym zjawiskiem.

Legalność prostytucji w Niemczech

Frakcja konserwatywna CDU/CSU w Bundestagu apeluje o wprowadzenie zakazu korzystania z usług seksualnych przez klientów, jednocześnie proponując, aby same pracownice seksualne nie były karane. Wskazują na podobne przepisy obowiązujące w krajach takich jak Szwecja, Norwegia, Islandia, Kanada, Francja, Irlandia i Izrael.

Parlament Europejski również popiera zakaz pracy seksualnej, opierając się na tzw. modelu nordyckim.

Lisa Paus, niemiecka minister ds. rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży z Partii Zielonych, stwierdziła w zeszłym tygodniu, że rząd nie planuje żadnych zmian w niemieckiej ustawie o ochronie prostytutek. Podkreśliła, że ustawa, która weszła w życie w lipcu 2017 roku i ma na celu wzmocnienie pozycji prawnej osób świadczących usługi seksualne, jest oceniana do 2025 roku.

Praca seksualna była zawsze legalna w Republice Federalnej Niemiec (w tym w byłych Niemczech Zachodnich), ale jej promowanie było uznawane za “niemoralne” i do 2002 roku było to przestępstwem.

W Niemieckiej Republice Demokratycznej (byłych Niemczech Wschodnich) prostytucja była nielegalna i oficjalnie nie istniała.

2023-11-16

Sebastian Jadowski-Szreder