Most w Baltimore rozleciał się w kilka sekund. 6 osób zaginęło

W wtorek rano w Baltimore statek towarowy stracił moc i uderzył w most Francis Scott Key Bridge, powodując natychmiastowe zniszczenie przęsła i jego pogrążenie w rzece. Na skutek wypadku życie najprawdopodobniej straciło sześć osób. Przerażający incydent grozi zakłóceniem funkcjonowania kluczowego portu żeglugowego na długie miesiące.

Źródło: YouTube

Wypadek miał miejsce w środku nocy na moście o długości 2,6 km. W ubiegłym roku korzystało z niego 12 milionów pojazdów. 300-metrowy statek uderzył w jedną z podpór mostu , powodując zawalenie się konstrukcji – część przęsła spoczęła na dziobie.

Katastrofa mogła pochłonąć więcej ofiar

Gubernator stanu Maryland, Wes Moore, oznajmił, że załoga statku wezwała „mayday” chwilę przed katastrofą, co najprawdopodobniej uratowało życia wielu ludzi. Według ratowników, po uderzeniu kontenerowca w podporę mostu, do wody zostało wyrzuconych osiem osób. Dwie z nich udało się uratować. Jak się okazało, jeden z wyłowionych nie odniósł żadnych obrażeń, drugo został przetransportowany do szpitala. 

Niestety nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Jak uważają ratownicy, sześciu członków załogi, których do tej pory nie udało się odnaleźć, najprawdopodobniej zginęło. Osoby uznane za zmarłe to pracownicy przedsiębiorstwa robót publicznych, którzy w chwili wypadku zajmowali się naprawą nawierzchni mostu. Gubernator Maryland powiedział reporterom we wtorek wieczorem, że to „naprawdę rozdzierające serce zakończenie tego pełnego wyzwań dnia”.

Droga będzie długa i kosztowna

Senator USA Chris Van Hollen zauważył, że droga do odbudowy mostu będzie długa i kosztowna. Prezydent Joe Biden wyraził w wtorek zamiar, aby rząd federalny pokrył pełne koszty odbudowy zawalonego mostu. Finansowanie może być pozyskane z Federalnej Administracji Autostrad oraz z dwupartyjnej ustawy o infrastrukturze, jednak może to wymagać dodatkowego wsparcia finansowego ze strony Kongresu.

Joe Biden podkreślił też, że jako częsty użytkownik mostu w drodze z Waszyngtonu do swojego domu w Delaware zdaje sobie sprawę z jego znaczenia jako kluczowego elementu gospodarki regionu. Zaznaczył, że zablokowany port w Baltimore jest jednym z największych w kraju, obsługującym import i eksport dużej liczby samochodów i ciężarówek.

Dochodzenie trwa

Władze nadal prowadzą dochodzenie w celu ustalenia dokładnych okoliczności katastrofy. Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) analizuje sposób budowy mostu oraz samą jego konstrukcję. „Zajmie trochę czasu, aby sprawdzić, czy most kiedykolwiek został oznaczony jako naruszający bezpieczeństwo” – stwierdziła przewodnicząca NTSB, Jennifer Homendy.

2024-03-27

Anna Jadowska-Szreder