Król Hiszpanii Filip VI i jego żona obchodzili 20. rocznicę ślubu

22 maja 2024 roku król Hiszpanii Filip VI świętował 20. rocznicę zawarcia ślubu z przebojową dziennikarką Letycją Ortiz Rocasolano. Dwie dekady temu, w deszczową sobotę, transmitowana w telewizji ceremonia odbyła się w słynnej, budowanej etapami katedrze Matki Bożej Almudena, ukończonej dopiero w 1993 roku i poświęconej przez Jana Pawła II. Było to niedługo po atakach dżihadystów w Madrycie. Jubilaci mają dwie córki: następczynię tronu Eleonorę i Zofię. Chociaż dotarli do porcelanowych godów, w ich związku nie obyło się bez skandali. 

Źródło: YouTube

Niektóre afery miały miejsce przed zawarciem małżeństwa, inne już w jego trakcie. Przede wszystkim nie każdy od razu pokochał królową. Wśród tych, którym zawadzał jej „plebejski” rodowód i zaliczony rozwód, byli niektórzy poddani, a także popularny i kontrowersyjny teść, Jan Karol I Burbon, procesujący się z kochanką bohater przekrętu związanego z nielegalnymi funduszami w rajach podatkowych, który abdykował na rzecz syna w 2014 roku. Stary władca czuł od początku, że wykształcona mieszczka, która uchodzi za piękną i potrafi się ubrać, z ważnymi dokonaniami zawodowymi, zagrozi jego pozycji, stając się dla opinii publicznej i mediów najbardziej intrygującą osobą na dworze. Te przeczucia się sprawdziły, jak to bywa w przypadku zwyczajnych dziewczyn, którym uda się oczarować książąt: wykreowany „mezalians” chwycił ludzi za serca. Mimo zdobycia przez przyszłą synową sporej sympatii w różnych kręgach, plotkuje się, że Jan Karol zmusił się, by ją zaakceptować, dopiero po histerycznych groźbach syna, że ten rzuci koronę i kraj, jeśli rodzina nie pozwoli mu zaobrączkować wybranki. 

Media nie miały litości

Filip dopiął swego, ale zanim Letycja, na przestrzeni lat, faktycznie ukoronowała swój status przy nim, wyciągnięto jej publicznie, co tylko można: pierwszego męża, który był jej nauczycielem w liceum i którym zainteresowała się jako nastolatka; rozwiedzionych rodziców, rekordowo drogą suknię ślubną (tę drugą), wreszcie liczbę gości, których sproszono ponad półtora tysiąca, i całą oprawę, która przebiła bajki Charles’a Perraulta i Hansa Christiana Andersena. Krytykowano nawet to, że w dniu przysięgi małżeńskiej włożyła błyszczącą pruską tiarę – tę samą, którą podczas własnego ślubu eksponowała jej teściowa – a potem, że dla miłości odeszła z zawodu, chociaż była nagradzaną dziennikarką, korespondentką zagraniczną i reporterką, relacjonującą m.in. sytuację po zamachach terrorystycznych 11 września.

Gdy wydawało się w końcu, że jej pozycja jest niezagrożona – dzięki podejmowanym misjom na rzecz edukacji dzieci i młodzieży, promocji zdrowych nawyków, zaangażowaniu w walkę z rzadkimi chorobami i nowotworami, tłumieniu narkomanii i ochronie praw kobiet, empatii wobec ofiar cyklonu – nowe wątki obyczajowe zmąciły atmosferę hiszpańskiego dworu, w czym podobno miał udział przebywający na dobrowolnym wygnaniu teść. Otóż były szwagier opublikował w mediach społecznościowych wpisy sugerujące, że łączyły go z Letycją intymne więzy, a relacja ciągnęła się nawet po królewskim ślubie i narodzinach córek! Król Filip też gościł na łamach tabloidów, ale głównie przez sprawy polityczne, kłopoty z ojcem i rozrywkowym siostrzeńcem.

Bez względu na to, co się naprawdę zdarzyło, związek przetrwał – przynajmniej na sesji. Żeby ją zrealizować, Eleonora, która kończy pierwszy rok szkolenia wojskowego w Akademii w Saragossie, oraz jej siostra Zofia, uczennica United World College of the Atlantic w Walii, wyrwały się z kleszczy napiętych harmonogramów zajęć. Z okazji okrągłej rocznicy ślubu ówczesnego księcia Asturii z dziennikarką, której dzięki elegancji i dyskrecji udało się zaistnieć w jednej z najbardziej obserwowanych monarchii europejskich, powstał film dokumentalny Felipe y Letizia: 20 anos, uwzględniający wydarzenia, anegdoty, kryzysy i szczęśliwe chwile z życia pary. 

2024-05-28

ANS na podst.: ansa.it, amica.it, sky.it, oggi.it, repubblica.it