Był straszniejszy od niejednego dinozaura. Odkryto nową czaszkę tego gatunku

Dinozaury okrzyknięto najbardziej przerażającymi stworzeniami, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Czy jednak słusznie? Międzynarodowa grupa naukowców odnalazła dobrze zachowane kości krwiożerczych zwierząt, które zamieszkiwały nasza planetę na wiele milionów lat przed kultowymi T. Rexami.

Rys. Márcio L. Castro

W połowie XIX wieku, brytyjski paleontolog Richard Owen wprowadził termin “dinozaur”, który pochodzi od dwóch słów starożytnej greki – deinos (straszny) i sauros (jaszczur). Chociaż nazwa sugeruje, że dinozaury są jaszczurkami, tak jak na przykład współczesne warany, w rzeczywistości nie jest to do końca prawda. Dinozaury i jaszczurki należą do tej samej gromady gadów. Dinozaury odróżniała od innych gadów stałocieplność i szybki metabolizm związany z nią.

Nie wszystkie dinozaury były duże i krwiożercze, choć niektóre były wielkimi i budzącymi postrach gadami. Szczególnie okres jurajski przyniósł nam kolosy, takie jak diplodok, który ważył około 50 ton i mógł dorastać do 35 metrów długości. Takie gatunki były niekwestionowanymi władcami swojego środowiska.

Starsze od dinozaurów

Zanim jednak dinozaury zaczęły dominować na Ziemi, istniało stworzenie o nazwie Pampaphoneus biccai, które żyło na terenach Ameryki Południowej 40 milionów lat wcześniej. Paleontolodzy odkryli czaszkę i kilka kości tego ogromnego drapieżnika na obszarach wiejskich São Gabriel południowej Brazylii. Badania wskazują, że zwierzę to żyło około 265 milionów lat temu i było największym oraz najbardziej krwiożerczym gatunkiem stąpających po Ziemi w tamtych czasach. Badanie zostało opublikowane w „Zoological Journal of the Linnean Society”.

Niesamowita skamielina zawiera kompletną czaszkę oraz niektóre kości szkieletowe, takie jak żebra i kości ramion. Pampaphoneus należał do wczesnego kladu (tj. grupy organizmów mających wspólnego przodka) terapsydów zwanego dinocefalami, które żyły tuż przed największym masowym wymieraniem w historii Ziemi.

„Straszne głowy”

Przed tym kataklizmem, dinocefaliany były jedną z głównych grup dużych lądowych zwierząt. Były to stworzenia o średniej i dużej wielkości, z mięsożernymi oraz roślinożernymi przedstawicielami. Charakteryzowały się grubymi kośćmi czaszki, co przyczyniło się do nadania im nazwy, która po grecku oznacza “straszna głowa”.

Zwierzęta te są dobrze udokumentowane na terenach RPA i Rosji. Pampaphoneus biccai jest jedynym gatunkiem znanym w Brazylii.

Jak powiedział główny autor badania Mateus A. Costa Santos, absolwent Laboratorium Paleontologii na Uniwersytecie Federalnym w Pampie:

„Skamielina została znaleziona w skałach środkowego permu, na obszarze, gdzie kości nie są tak powszechne, ale zawsze kryją w sobie miłe niespodzianki”.

Znaleziono jedynie dwie takie czaszki

Znalezienie nowej czaszki Pampaphoneus jest ważnym odkryciem z perspektywy poszerzenia wiedzy o tych pradawnych stworzeniach. Niegdyś trudno było je odróżnić od ich rosyjskich krewnych. Okazuje się, że nowy okaz jest dopiero drugą  czaszką gatunku odnalezioną w Ameryce Południowej. Jest także większa od pierwszej i o wiele lepiej zachowana.

Według naukowców biorących udział w badaniach, te zwierzęta te musiały budzić strach w każdym, kto próbował stanąć im na drodze. Największe osobniki mogły osiągać prawie trzy metry długości i ważyć około 400 kg. Posiadały potężne kły, które były przystosowane do chwytania swoich ofiar i pozwalały na żucie kości, co obecnie potrafią robić na przykład hieny. Na miejscu odkrycia znaleziono również kości potencjalnych ofiar, takich jak  mały rastodon i gigantyczny płaz konzhukovia.

2023-09-19

Anna Jadowska-Szreder na podst. scitechdaily.com