Lek imitujący aktywność fizyczną. Otyłość stanie się reliktem przeszłości?

Niestety w obecnych czasach mierzymy się z plagą otyłości, która nie wpływa wyłącznie na względy estetyczne, ale co najważniejsze, także na zdrowotne. Amerykańscy naukowcy wynaleźli preparat, który może już niedługo pomóc milionom osób zmagającym się z nadprogramowymi kilogramami. I to bez wstawania z kanapy!

Fot. Michal Jarmoluk /Pixabay

Zespół naukowców z Uniwersytetu Florydy specjalizujący się w farmacji stworzył i przeprowadził badania nad nowym lekiem, który ma potencjał wspomóc proces odchudzania poprzez “oszukanie” mięśni, że są poddawane ćwiczeniom. Ten innowacyjny preparat dostarcza niektóre z korzyści związanych z treningiem, nie wymagając jednocześnie zwiększenia aktywności fizycznej. Aktywuje on mechanizmy przyspieszające metabolizm tłuszczów i poprawia wytrzymałość. Opis badań ukazał się na łamach pisma „Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics”.

Myszy stały się fitnessowymi guru

Lek znany jako SLU-PP-332 był wstrzykiwany myszom raz dziennie przez okres całego miesiąca.  Eksperyment przeprowadzony na otyłych gryzoniach wykazał, że zwierzęta podczas „kuracji” straciły 12% masy ciała. Zwierzęta jadły tyle samo pokarmu, co myszy, którym leku nie podawano. Także ich kondycja uległa poprawie – mogły one biegać prawie o połowę dalej niż wcześniej.

Co jeszcze ciekawsze, myszy o normalnej wadze mogły biegać o jakieś 70% dłużej i o 45% dalej niż myszy, którym nie podano leku. Oznacza to, że nawet organizmy, które są w pełni zdrowe mogą potencjalnie skorzystać na podawaniu SLU-PP-332.

Naukowcy nie zauważyli, by podawany lek wywoływał jakieś poważne skutki uboczne.

Efekty jak przy dopasowanym planie treningowym

SLU-PP-332 nie wpływa na apetyt ani spożycie pokarmu. Nie sprawił również, że myszy zaczęły więcej się ruszać. Zamiast tego, stymuluje on pracę całego organizmy w sposób, który spotykany jest przy aktywności fizycznej. Prowadzi to do zwiększonego zużycia energii i szybszego metabolizmu tłuszczów.

Prof. Thomas Burris z Uniwersytetu Florydy wyjaśnia, że preparat działa na mięśnie szkieletowe w sposób podobny do rzeczywistego wysiłku. “Ten związek w zasadzie mówi mięśniom szkieletowym, aby dokonały takich samych zmian, jakie obserwujesz podczas treningu wytrzymałościowego” – tłumaczy naukowiec.

Podczas badań na myszach, naukowcy zauważyli, że metabolizm całego ich organizmu opierał się na spalaniu kwasów tłuszczowych, co skutkowało utratą wagi. Podobne mechanizmy są aktywowane u ludzi podczas ćwiczeń i diety odchudzającej.

SLU-PP-332 oddziałuje na specyficzne receptory związane z estrogenem (ERR). Są one odpowiedzialne za aktywację kluczowych ścieżek metabolicznych w tkankach o wysokim zużyciu energii, takich jak mięśnie, serce czy mózg. Te receptory są bardziej aktywne, gdy ludzie ćwiczą. Do tej pory było trudno je aktywować za pomocą leków.

Nadzieja na zdrowsze jutro

Preparat  SLU-PP-332 daje nadzieję na rozwój nowych terapii odchudzających, które naśladują efekty ćwiczeń fizycznych. Twórcy badań zaznaczają, że ten lek, oprócz efektu odchudzającego, może potencjalnie pomóc również w leczeniu cukrzycy i związanej z wiekiem utraty mięśni. Kolejnym krokiem jest dopracowanie struktury preparatu, aby mógł być podawany w postaci tabletek.

Do tego czasu pozostaje nam podejmowanie tradycyjnej aktywności fizycznej i przestrzeganie zasad zdrowej diety.

2023-09-28

Anna Jadowska-Szreder