Aktywiści przypominają o obietnicach PiS-u. Chodzi o parki narodowe

Grupa aktywistów przykleiła się do beczek z betonem obok Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie. Wszystko przez niedotrzymane obietnice partii rządzącej.

Źródło: YouTube /OKOpress

Wczesnym rankiem, tuż przed szóstą, grupa aktywistów z Inicjatywy Dzikie Karpaty, Extinction Rebellion i Dzikiego Ruchu Oporu zablokowała dostęp do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie, przyklejając się do beczek wypełnionych betonem. Na wprost bramy ministerstwa wysypane zostały trociny. Około 6:30 na miejscu pojawiło się ponad 60 policjantów, którzy uniemożliwili dokumentowanie protestu. Na miejsce wezwano również strażaków z narzędziami do cięcia metalu. Wszyscy demonstranci zostali usunięci siłą, a ostatni z nich zostali zabrani na przesłuchanie.

Celem tej demonstracji było wyrażenie sprzeciwu wobec niszczenia lasów oraz zwrócenie uwagi na niewywiązanie się rządu z obietnic utworzenia nowych parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Podczas protestu aktywiści skierowali pytanie do wiceministra ds. leśnictwa Edwarda Siarki dotyczące terminu realizacji obietnicy utworzenia parków narodowych zawartej w Polskim Ładzie.

„Lasy to nasza przeszłość i nasza przyszłość. Nie pozwolimy władzom jej zniszczyć. Coraz więcej osób w całej Polsce walczy o zachowanie swoich ukochanych lasów przed wycinką – od Puszczy Karpackiej, po Bukową, od Kleszczowskich Wąwozów, po Trójmiejski Park Krajobrazowy. Władza jest głucha na głos społeczny, zamiast dialogu ma dla nas represje. Dlatego dziś protestujemy pod ministerstwem. Usłyszcie nasz głos. Ocalmy stare lasy! Parki narodowe – teraz!” – napisali w oświadczeniu protestujący.

Nowy park narodowy, czyli niespełnione obietnice

Niestety prawdą jest, że w Polsce od 22 lat nie powstały nowe parki narodowe, choć wielu mieszkańców na to liczy. Najnowszy Park Narodowy, “Ujście Warty”, został utworzony w 2001 roku. Od tego czasu jedynie cztery parki narodowe zyskały na powierzchni, choć zazwyczaj były to niewielkie obszary.

Kwestia parków narodowych jest kluczowa z punktu widzenia ochrony przyrody, ekonomii i społeczności. Rozszerzanie takich obszarów daje możliwość zachowania unikalnej bioróżnorodności. Mimo zapewnień obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, który zadeklarował, że w trakcie jego kadencji powstanie nowy park narodowy, nie wyznaczono jeszcze żadnego nowego obszaru. Od złożenia deklaracji minęły już ponad dwa lata.

Nietypowe działania ekologów

Działania opisanych aktywistów wydają się być i tak dość subtelne, gdy porównamy je do innych, głośniejszych wydarzeń z udziałem takich grup. Prócz przyklejania się do różnych przedmiotów, dochodzi nawet do niszczenia mienia, a także dzieł sztuki. Przykładowo w zeszłym roku aktywiści klimatyczni z grupy „Just Stop Oil” zamieścili nagranie, na którym dwie kobiety wylewają zupę na obraz „Słoneczniki” Vincenta van Gogha. Do sytuacji doszło w National Gallery w Londynie.

W ten radykalny sposób, jak zazwyczaj wyjaśniają, pragną zmusić władze do podjęcia natychmiastowych działań mających na celu powstrzymanie katastrofy klimatycznej.

2023-10-05

Anna Jadowska-Szreder