AI odkryło kolejną różnicę między płciami. Chodzi o funkcjonowanie mózgu

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine ogłosili stworzenie nowego modelu sztucznej inteligencji, który został przetestowany i wykazał skuteczność na poziomie powyżej 90% w identyfikowaniu, czy skany MRI rejestrujące aktywność mózgu pochodzą od mężczyzny czy kobiety. Badanie zostało opisane na łamach "Proceedings of the Netional Academy od Sciences".

Fot. Pixabay

Ponad 90% dokładność

Dr Vinod Menon, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych oraz dyrektor Laboratorium Neuronauki Poznawczej i Systemowej na Uniwersytecie Stanforda, podkreślił, że kluczową motywacją do przeprowadzenia tego badania jest rola płci w rozwoju ludzkiego mózgu. „Identyfikacja spójnych i powtarzalnych różnic między płciami w mózgu zdrowego dorosłego to kluczowy krok w kierunku głębszego zrozumienia specyficznych dla płci podatności na zaburzenia psychiczne i neurologiczne” – powiedział.

W swoim badaniu dr Menon i jego zespół wykorzystali najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz dostęp do obszernych zbiorów danych. Pierwszym krokiem było stworzenie kompleksowego modelu głębokiej sieci neuronowej, który został przeszkolony w klasyfikacji danych z obrazów MRI mózgu w stanie spoczynku. Po dostarczeniu modelowi skanów mózgu i informacji, czy należą one do mężczyzny czy kobiety, model zaczął wykrywać subtelne wzorce, które pomogły mu w dopasowywaniu płci. Uzyskane wyniki cieszą się ponad 90% dokładnością. 

To pomoże w leczeniu zaburzeń

Autorzy zauważyli, że płeć pełni istotną rolę we wczesnym rozwoju, dojrzewaniu i procesie starzenia się mózgu. Podkreślili, że płeć jest też ważnym czynnikiem biologicznym, który wpływa na ludzkie zachowanie i jest związany z funkcjonowaniem mózgu oraz występowaniem zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych. Zrozumienie różnic płciowych w mózgu jest kluczowe dla poznania zarówno normatywnych zachowań, jak i psychopatologii. Stopień wpływu płci na działanie mózgu jednostki był przez lata przedmiotem dyskusji wśród badaczy.

Sukces modelu sugeruje istnienie wykrywalnych różnic między płciami w mózgach, które wcześniej nie zostały rzetelnie zidentyfikowane. Wysoka skuteczność modelu w różnych zbiorach danych, obejmujących skany mózgu z różnych ośrodków w Stanach Zjednoczonych i Europie, czyni te ustalenia szczególnie przekonującymi, ponieważ eliminują wiele czynników zakłócających, które mogą wpłynąć na tego rodzaju badania. „To bardzo mocny dowód na to, że płeć jest solidnym wyznacznikiem organizacji ludzkiego mózgu” – stwierdził dr Menon.

Nowe odkrycie może potencjalnie pomóc w uzyskaniu precyzyjnych modeli do badania różnic między płciami w zaburzeniach psychiatrycznych i neurologicznych. „Ta praca toruje drogę do bardziej ukierunkowanego i spersonalizowanego podejścia zarówno w badaniach z zakresu neuronauki poznawczej, jak i w zastosowaniach klinicznych” – napisano w raporcie.

2024-02-21

Anna Jadowska-Szreder