Wyjeżdżasz na wakacje zagranicę? Pamiętaj o EKUZ

Jak wynika z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024, w tym roku 39 proc. Polaków zamierza spędzić wakacje za granicą. Wyjeżdżając do krajów europejskich, pamiętajmy o zabraniu bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Źródło: Pixabay

Potwierdza ona prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie czasowego pobytu na terenie państwa należącego do Unii Europejskiej lub EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria), a także Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ważna jest również na terytoriach zamorskich Francji (Gwadelupa, Martynika, Reunion, Saint Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), Portugalii (Azory i Madera), Hiszpanii (Majorka i Wyspy Kanaryjskie). EKUZ nie jest honorowana na Wyspach Normandzkich i wyspie Man oraz w Monako, San Marino i Watykanie. Prawo do leczenia ma charakter ograniczony i nie obejmuje m.in. kosztów akcji ratowniczych i kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. 

Tylko z ubezpieczeniem zdrowotnym

Dokument może zostać wydany wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z przepisami krajowymi. Korzystając z EKUZ za granicą, należy pamiętać, że obowiązywać nas będą lokalne zasady powszechnego systemu ochrony zdrowia. Jeśli więc w danym państwie pacjent dopłaca do transportu sanitarnego, pierwszych dni w szpitalu, leków czy wizyty u lekarza, także nas będzie to dotyczyć. Dlatego wybierając się do lekarza za granicą, lepiej się upewnić, że działa on w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego kraju. 

Jak otrzymać kartę EKUZ?

Aby otrzymać kartę EKUZ, należy złożyć odpowiedni wniosek (do pobrania ze strony NFZ) osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ, tradycyjną pocztą lub elektronicznie (przez ePUAP lub IKP). Uczeń, student lub uczestnik studiów doktoranckich zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny po ukończeniu 18. roku życia musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki. Kartę można odebrać osobiście lub wskazać przesłanie jej pocztą. 

Termin ważności EKUZ zależy od tego, kim jest jej posiadacz. Najdłużej, bo 20 lat, ważna jest karta wydana emerytom, którzy osiągnęli wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). 

2024-07-26

A.M.