Prywatna służba zdrowia w Polsce. Coraz częściej z niej korzystamy

Dwa razy więcej Polaków woli korzystać z prywatnej służby zdrowia niż z NFZ – tak wynika z raportu „Łączy nas zdrowie”, zleconego przez Enel-med. Dla wielu jednak barierą są koszty komercyjnych wizyt, nawet te w ramach abonamentów. 

Źródło: Pixabay

Niepokoić musi jednak fakt, że pomimo coraz większej dostępności profilaktyki zdrowotnej, jako społeczeństwo unikamy badań lekarskich i szczepień. Tylko 28 proc. Polaków bada się regularnie co najmniej raz w roku, co trzeci odwiedza lekarza co 2 – 3 lata, a co piąty robi to jeszcze rzadziej lub wcale. Tłumaczymy się przede wszystkim brakiem czasu (29 proc.), strachem (23 proc.) oraz wysokim kosztem (22 proc.). Według przedstawicieli Enel-med, oprócz indywidualnych barier istotną przeszkodą jest niewydolność publicznej opieki zdrowotnej. Dlatego też 36 proc. Polaków woli korzystać z prywatnej opieki medycznej, NFZ preferuje tylko 17 proc. zapytanych. 

Unikamy wizyt u lekarzy

Ze wspomnianego raportu wynika, że kobiety są bardziej konsekwentne w dbaniu o swoje zdrowie. Co trzecia z nich poddaje się regularnym badaniom raz na rok, podczas gdy wśród mężczyzn tylko co czwarty. Jeden na dziesięciu Polaków wykonuje badania tylko na zalecenie lekarza. Jeszcze bardziej alarmująca jest regularność szczepień, a wręcz jej brak. Zaledwie 10 proc. respondentów deklaruje realizację szczepień raz w roku, a niemal połowa populacji (42 proc.) nie szczepi się systematycznie. Co piąty Polak (21 proc.) podejmuje decyzję o szczepieniu dopiero po konsultacji z lekarzem. 

– Wyniki naszych badań odzwierciedlają realne wyzwania, z którymi borykają się Polacy w zakresie dbania o swoje zdrowie – mówi Jacek Rozwadowski, prezes zarządu Enel-med. – Jako pacjenci wynajdujemy najróżniejsze powody, aby uniknąć spotkania z lekarzem i ewentualnej diagnozy. Ponadto publicznej służbie zdrowia zachęcanie do zachowań prozdrowotnych raczej nie wychodzi. W rezultacie duży ciężar opieki zdrowotnej, głównie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, spoczywa na prywatnym rynku usług medycznych. Chcąc zminimalizować barierę kosztową i zwiększyć dostępność świadczeń, wprowadziliśmy zupełnie nowe pakiety medyczne. Pacjent, korzystając z jednego produktu, ma dostęp nie tylko do wielu specjalistów, ale także do niemal całego przekroju badań. 

Jak prywatnie, to do dentysty

Prywatnie najczęściej chodzimy do stomatologa – tak wskazuje aż 59 proc. badanych. Co trzeci Polak korzysta z komercyjnych konsultacji z okulistą (30 proc. wskazań), a co piąty z ginekologiem (21 proc.). Odpowiednio 17 proc. i 16 proc. respondentów stawia na wizyty prywatne u dermatologa i kardiologa.

– Niepubliczna opieka medyczna w Polsce zyskuje coraz większą popularność, trochę z konieczności, ale jestem przekonany, że głównie z wyboru – podkreśla Jacek Rozwadowski. – Dwie trzecie Polaków uważa, że największą zaletą prywatnych placówek są mniejsze kolejki. Więcej niż połowie badanych (56 proc.) takie wizyty kojarzą się z wyższą jakością usług, a co trzeci ankietowany docenia możliwość dostępu do lepszych specjalistów. 

2024-07-23

A.M.