Diagnostyka molekularna w leczeniu nowotworów. Wykorzystać szansę

Średnie wydatki na diagnostykę molekularną dla całej Polski wyniosły 6,53 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca przez 6 lat, czyli nieco ponad złotówkę rocznie – tak wynika z raportu „Diagnostyka molekularna w leczeniu nowotworów”. 

Fot. Wikimedia

Wspomniany raport zaprezentowany został kilka dni temu w czasie konferencji prasowej z udziałem ekspertów. To pierwsze w Polsce tak kompleksowe opracowanie analizujące dynamicznie rozwijającą się dziedzinę nauki i medycyny, jaką są badania molekularne (genetyczne). Dają one olbrzymie możliwości w zakresie diagnostyki genetycznej i pozwalają lepiej poznawać podłoże wielu chorób, w tym także nowotworów. Czy i w jakim stopniu badania te wykorzystywane są w naszym kraju? 

Nowoczesność dla nielicznych 

Jak zauważył dr Andrzej Tysarowski, kierownik Pracowni Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii, „XXI wiek określany jest mianem ery genomowej i medycyny spersonalizowanej. W diagnostyce genetycznej nowotworów dziedzicznych bada się m.in. zmiany germinalne, a więc warianty DNA obecne w każdej komórce ciała, odziedziczone od rodziców, które mogą być przekazane potomstwu. Obecnie zmiany germinalne wykorzystywane są w celu wdrożenia terapii celowanych, np. w nowotworach BRCA-zależnych, takich jak rak piersi, jajnika, prostaty czy trzustki”.

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2023-06-20

Andrzej Marciniak