Naukowcy hodują embriony myszy w Kosmosie. Niedługo przyjdzie pora na ludzi

W miarę jak ludzkość szykuje się do kolonizacji nowych przestrzeni, takich jak Księżyc i Mars, pojawia się kluczowe pytanie: czy możliwe jest rozmnażanie w Kosmosie? Grupa japońskich naukowców twierdzi, że technicznie jest to możliwe, co potwierdza udane rozwinięcie młodych embrionów myszy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - to pierwsze tego typu badanie.

Kiedyś fikcja, dziś realia.

Zarodki myszy były hodowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach niezwykłego badania. Jak podają naukowcy, rozwijały się prawidłowo, co sugeruje, że ludzie także mają szansę na rozmnażanie się w Kosmosie.

Zespół naukowców, w skład którego wchodził profesor Teruhiko Wakayama z Centrum Zaawansowanej Biotechnologii Uniwersytetu Yamanashi oraz zespół z Japońskiej Agencji Kosmicznej i Kosmicznej (JAXA), wysłali na stację kosmiczną partię 720 zapłodnionych zarodków myszy, zamrożonych w fazie dwukomórkowej. Wydarzenie to miało miejsce w sierpniu 2021 roku, kiedy to zarodki zostały przetransportowane na ISS za pomocą rakiety.

Przebieg badania

Zarodki znajdowały się w specjalnie zaprojektowanych komorach, które umożliwiały rozmrożenie ich  astronautom nie mającym doświadczenia w takich procesach. Do rozmrożenia doszło we wczesnym stadium za pomocą specjalnego urządzenia, a hodowla na stacji trwała 4 dni.

Jak stwierdzili naukowcy, eksperyment pokazał, że grawitacja nie ma znaczącego wpływu na rozwój embrionów. Ponadto nie zaobserwowali oni żadnych znaczących zmian w stanie DNA czy genów. Badanie opublikowano na łamach czasopisma naukowego iScience.

„To pierwsze w historii badanie, które pokazuje, że ssaki mogą rozwijać się w przestrzeni kosmicznej” – stwierdzili we wspólnym oświadczeniu Uniwersytet Yamanashi i narodowy instytut badawczy Riken. Jak dodają, w przyszłości będzie trzeba sprawdzić, czy myszy mogą bezpiecznie urodzić swoje potomstwo w kosmicznych warunkach.

Ludzkie zarodki w Kosmosie

Holenderski startup o nazwie SpaceBorn United opracował już zminiaturyzowany inkubator do zapłodnienia in vitro (IVF) i inkubator zarodków, który ma nadzieję wkrótce wystrzelić w kosmos.

„Jeśli chcemy mieć osiedla ludzkie na przykład na Marsie i jeśli chcemy, aby te osady były naprawdę niezależne, wymaga to rozwiązania problemu reprodukcji” – powiedział BBC dyrektor generalny SpaceBorn United, Egbert Edelbroek.

Firma zbudowała coś, co Edelbroek określił jako prototyp wyorzystujący technologie mikroprzepływowe w celu zmniejszenia istniejącej aparatury wymaganej do zapłodnienia in vitro. Dysk ten wiruje, symulując działanie grawitacji podobnej do ziemskiej.

„W różnych komorach znajdują się plemniki i żeńskie jaja, a na tym dysku można zaprogramować cały proces poczęcia” – Edelbroek powiedziała BBC. – „Nasz pierwszy prototyp jest ukończony i gotowy do lotu w kosmos”.

Pomysł polega na całkowitym pominięciu procesu naturalnego poczęcia w kosmosie, ponieważ „nie jest to dobry pomysł z etycznego i medycznego punktu widzenia”, jak powiedział nadawcy Edelbroek.

2023-10-31

Anna Jadowska-Szreder na podst. iScience, BBC