Intymna relacja ze sobą. Masturbacja czy też samomiłość?

Coraz częściej podkreśla się terapeutyczne korzyści masturbacji takie jak poprawa kondycji mięśni dna miednicy. Mimo to, według najnowszego raportu “Sensualna mapa Polki”, dla wielu Polek masturbacja jest wciąż tematem tabu.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Raport, przygotowany na zlecenie Gedeon Richter Polska, badał życie erotyczne kobiet i ich relację z własnym ciałem. Wyniki pokazują, że choć obyczajowość w Polsce się zmienia, wiele kobiet nadal odczuwa zmęczenie i wstyd związane z intymnością. Masturbacja jest obecnie uważan przez specjalistów za ważny element zdrowia fizycznego i psychicznego, a wyniki raportu pokazują, że 58% badanych Polek czerpie przyjemność z samodzielnej masturbacji. Czy to oznacza zmianę w obyczajowości?

To zależy od punktu odniesienia. Jeśli porównamy to ze zwyczajami naszych matek i babć, możemy mówić o pozytywnej zmianie. Kiedyś przyjemność z intymności była tak wstydliwym tematem, że niewielu mogło sobie wyobrazić, że zdrowa, moralna kobieta może czerpać przyjemność z takich praktyk. Potwierdza Kamila Raczyńska prowadząca profil “Dobre Ciało” na Instagramie.

Zmianę można zaobserwować choćby w samym sposobie nazywania masturbacji. Kiedyś mówiono na ten akt onanizm albo samogwałt, co – nie da się ukryć – było nacechowane mocno pejoratywnie. Obecnie coraz częściej praktykę tę nazywa się samomiłością, co zdecydowanie czyni masturbację bardziej pozytywnym zjawiskiem.

W raporcie przyznało się do masturbacji około 39% kobiet, które uważają ją za sposób na relaks. W ostatnim czasie coraz bardziej docenia się zdrowotne korzyści masturbacji, która nie tylko wzmacnia mięśnie dna miednicy, ale także pomaga odzyskać formę po porodzie lub w czasie menopauzy. Jest ona również skutecznym narzędziem do radzenia sobie ze stresem, a wiele kobiet twierdzi, że pomaga im to poprawić jakość snu.

Medyczne podejście do masturbacji jest postępem, który pomaga nam lepiej zrozumieć nasze ciała. Może to być pomocne dla kobiet, które mają trudności z myśleniem o dotyku w kontekście przyjemności. Jeśli to jest dla nas nieosiągalne, powinniśmy pomyśleć o naszym zdrowiu.

Podczas masturbacji bywa nam łatwiej osiągnąć orgazm niż w parze. Blisko 1/3 badanych Polek szczytuje za każdym razem, gdy się masturbuje, natomiast podczas seksu z partnerem/ partnerką – tylko 17 proc. – To zupełnie inny rodzaj stymulacji, który jednak paradoksalnie może nam pomóc osiągnąć większą satysfakcję z seksu partnerskiego. Możemy zaprosić osobę partnerską do wspólnej eksploracji nowo odkrytych miejsc dających nam rozkosz albo też zaprosić gadżety do sypialni, by wzmocnić doznania obu stron – pod kreśla edukatorka.

Zaznacza, że to całkiem inne doświadczenia i nie ma sensu ich porównywać. Warto je natomiast sobą uzupełniać. Raport na temat seksualności Polek powstał na podstawie badania, które przeprowadzono w lipcu 2023 roku przez Instytut Badań Pollster. Badanie zrealizowano metodą CAWI (ankieta internetowa), a wzięło w nim udział 1076 Polek w wieku 18 – 69 lat. 

2023-12-11

Na podst. tekstu Beaty Pieniążek-Osińskiej


Wiadomości
O języku serca, snu i miłości. Decyzja Dudy o języku śląskim ma prawo boleć
Henryk Martenka
„Walet” tropi „Red is Bad”. Marka odzieżowa sponsorowana za nasze pieniądze
AB
Wielka improwizacja. Rozmowa z prof. RAFAŁEM CHWEDORUKIEM
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Cwaniaków ci u nas dostatek. Mężczyzna oszukiwał kobiety na pieniądze
Bohdan Melka na podst. Kanał Zero, Uwodził i wyłudzał pieniądze, 31.05
O krok od wystrzału. Co się stało z polską klasą średnią?
E.W. na podst. Dawid Karpiuk. Uwaga, toniemy. Newsweek nr 23/2024
Świat/Peryskop
Kraje bałtyckie i Finlandia w gotowości. Nie chcą dać się zaskoczyć Rosji
KA na podst.: lrt.lt, news.err.ee, vz.lt, ft.com, theconversation.com, nv.ua
Wojna na Ukrainie a dzieci. Wiele z nich zginęło lub zostało rannych
AS na podst.: bbc.com, abcnews.go.com
Afrykański apetyt Rosji. Co planuje Putin na tych terenach?
(ChS) Na podst. www.sme.sk
Paryskie gołębie, miejcie się na baczności!
Piotr Czarzasty, Paryż, korty Rolanda Garrosa
Gjlilan. All inclusive dla więźnia
(ChS) na podst.: www.dnevnik.bg, www.koha.net, www.apnews.com
Lifestyle/Zdrowie
Ta terapia może pomóc wielu dzieciom w odzyskaniu słuchu
TŁ, ELEANOR HAYWARD © Times Newspaper Limited, London 2024
Szczepionka przeciw czerniakowi. To przełom w zmaganiach z rakiem
KK na podst.: BBC, Reuters, The Guardian, Der Spiegel, CNBC, The Daily Mail
Kontrowersyjne słowa Pawła Golca o koniach. Komentarze internautów
(bin) na podst. www.pudelek.pl, www.salon24.pl www.gazeta.pl
Angorka