PiS realnie przegrał. Według TVP jednak jest zwycięzcą

Prawda jest jedna: PiS nie wygrał tych wyborów. PiS je przegrał. I jeśli ma resztki honoru, to powinien władzę oddać natychmiast. Ale przekaz TVP jest inny: Prawo i Sprawiedliwość jest zwycięzcą wyborów. 

Rys. Piotr Rajczyk

Jakim zwycięzcą, skoro nie ma zdolności do rządzenia? Skoro musi oddać władzę? Orwellowskie zaklinanie rzeczywistości w TVP ma długą tradycję. Propagandyści TVP pocieszają się, jak mogą, żeby tylko nie uświadomić sobie najgorszego: że ich czas minął!

Rozmowa Magdaleny Ogórek z ministrem Łukaszem Schreiberem z PiS na antenie TVP Info; Ogórek mówi: „Mieliście wszystkie media przeciwko sobie”. Rzeczywiście, niezwykle trafna uwaga, bo PiS miał przeciwko sobie TVP, Polskie Radio, TV Trwam, „Sieci”, „Gazetę Polską”, „Do Rzeczy” i jeszcze gazety grupy PKN ORLEN oraz wiele innych periodyków prawicowych! Bardziej „kumaty” okazał się kolega Magdaleny Ogórek z programu „W tyle wizji” Marcin Wolski, który na spotkaniu prawicowego „Klubu Ronina” powiedział, że PiS dopuścił do propagandy gorszej niż w okresie PRL i przez ostatnie miesiące lała się „propaganda adresowana do betonowego elektoratu”.

Wolski obudził się z ręką w nocniku, a przecież sam kiedyś, po wyborach w 2015 roku, zamykał usta krytykom władzy: „Wygrała ta partia (PiS – przyp. red.) i morda w kubeł”. Widać wyraźnie, że w szeregach propagandystów TVP nastała już bojaźń i trwoga, choć niektórzy próbują jeszcze podrygiwać, podskakiwać i nerwowo szarpią za propisowskie struny, walcząc o swoją niepewną przyszłość. Telewizyjny „Titanic” tonie, więc szalup dla wszystkich nie wystarczy. Kto się do nich załapie, to przetrwa, reszta pójdzie na dno. Wybory 15 października nie odmieniły propagandowego oblicza TVPiS. Kilkugodzinna „odwilż” (np. w formie odebrania głosu posłance Joannie Lichockiej przez Danutę Holecką) była raczej jednorazowym „ekscesem” niż faktyczną zmianą kursu.

Już w dniu po wyborach TVP ogłaszała „wygraną” PiS, „przegraną” Tuska, atakowała opozycję i cytowała Antoniego Macierewicza, który uznał, że w czasie wyborów „mieliśmy do czynienia z polityczną działalnością przestępczą, mającą uniemożliwić Polakom udział w referendum”. Przez kolejne dni TVP lansowała „zwycięstwo” PiS w Sejmie i Senacie, podsycała waśnie w obozie opozycji, sugerując możliwości zawarcia koalicji PiS z PSL lub grożąc chaosem, gdyby opozycja przejęła władzę. Podenerwowany i nie tak pewny siebie jak wcześniej Adrian Borecki latał z mikrofonem za politykami Platformy, pytając bez ładu i składu o obietnice Tuska.

Opierając się na anonimowych źródłach (wziętych zapewne z sufitu) propagandyści TVPiS kreślili scenariusze rozpadu opozycji demokratycznej, a w komentarzach straszyli Tuskiem (cóż za nowość!), imigrantami, prywatyzacją, cięciami świadczeń społecznych i podniesieniem wieku emerytalnego. To im PiS w dużym stopniu „zawdzięcza” porażkę w wyborach. To oni nadal nie potrafią zrozumieć swoich błędów i wciąż powtarzają zgraną mantrę. W ich brednie na pewno wierzy minister Jarosław Sellin, który ocenił, że wyjątkowo wysoka frekwencja wyborcza wynikała z negatywnych emocji, które do debaty publicznej „zaimplementował” Donald Tusk, prowadząc „nienawistną” kampanię.

Sellin kwestionuje w ten sposób wybór suwerena, bo on i inni politycy PiS wciąż nie przyjmują do wiadomości, że większość wyborców nie chciała już dłużej żyć w wykreowanej przez nich atmosferze nienawiści, kłótni, chaosu, braku tolerancji i pogardy wobec inaczej myślących. Suweren ostatecznie powstał z kolan, pokazał PiS-owi czerwoną kartkę. Czas, by politycy i propagandyści PiS-u zrozumieli ten gest i spakowali swoje kuwety. Your time is over

2023-10-24

Marek Palczewski


Wiadomości
Nie słychać w Moskwie kurantów [REPORTAŻ ANGORY]
Wojciech Barczak
Albo my ich, albo oni nas. Rozmowa z prof. RYSZARDEM PIOTROWSKIM
Krzysztof Różycki
Ta uczelnia współpracowała z Collegium Humanum. Obiecuje „Doktorat w 100 dni”.
Beata Dżon-Ozimek
Społeczeństwo
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Śmierć z narkotykami w tle
Michał Fajbusiewicz
Dziennikarstwo a sztuczna inteligencja. Czy mamy się czego obawiać?
Marek Palczewski
Tata bez zobowiązań. Na niektórych alimenciarzy nie ma sposobu
E.W. na podst.: Małgorzata Święchowicz, „Zadłużeni u dzieci”, „Newsweek” nr 35
Igrzyska paralimpijskie. Zachwycające otwarcie i wielkie nadzieje
MS, FLORENCE VIERRON LÉNA LUTAUD ARIANE BAVELIER © Figaro Syndication 2024
Świat/Peryskop
Nieustępliwa irańska opozycja działa od ponad dekady w okolicach Tirany
PKU, MATTHIAS RÜB © FAZ 2024
Gwinea Równikowa. Syn prezydenta prowadzi skandalicznie luksusowe życie
MS, TANGUY BERTHEMET © Figaro Syndication 2024
5 najbardziej zagrożonych miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO
AS na podst.: dailymail.co.uk, geographical.co.uk
Hymny narodów świata: Baleary
Henryk Martenka
To musisz zobaczyć na Sycylii. Przyroda, zabytki i kuchnia
Wojciech Nawrocki
Lifestyle/Zdrowie
Wcale nie „z niczego”. Miłość a ludzki mózg
Na podst. tekstu Dominiki Tworek
81. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Gwiazdy i słoń na plakacie
ANS
„Harry Potter”, czyli Książka, która zmieniła oblicze literatury
(MS) ALICE DEVELEY MADELEINE METEYER
Angorka