Stały związek a rutyna w seksie. Można ją przełamać

Im dłużej trwa związek, tym większe jest ryzyko, że nuda zacznie się wkradać do waszej sypialni. Z czasem ludzie przyzwyczajają się do siebie i wiedzą, co robić, aby partner osiągnął orgazm. W rezultacie korzystają ze sprawdzonego repertuaru zachowań, co prowadzi do rutyny w łóżku, a ta nie jest dobra dla seksu.

Rys. Katarzyna Zalepa

Zmiany, które można wprowadzić

Seksuolożka Izabela Jąderek podpowiada, jak temu zaradzić. Przede wszystkim należy podsycić ogień, na przykład poprzez zmianę miejsca uprawiania seksu lub zabawę w odgrywanie ról. Czasem wystarczy wypróbowanie nowej pozycji, a czasem coś więcej – seksowna bielizna lub jadalny olejek do masażu ciała kochanka. Warto pamiętać, że wiele par zapomina o tym, że oprócz bycia partnerami i rodzicami są również kochankami.

Warto umawiać się na erotyczne randki z mężem i wpisywać je do kalendarza. Stały związek nie musi być monotonny, a seks może stawać się coraz bardziej satysfakcjonujący. Ważne jest, aby postrzegać seksualność jako sposób patrzenia na życie. Jeśli nuda wkradła się do sypialni, warto zastanowić się, czy nie jest to zmęczenie. W takim przypadku warto umawiać się raz w tygodniu na wieczór w sypialni i traktować go jak randkę – ubrać się seksownie, zrobić kolację afrodyzjaków do łóżka i zadbać o detale, takie jak świece i piękną muzykę.

Aby być bardziej atrakcyjnym dla partnera, można postawić na zróżnicowanie i posiadanie aktywności tylko dla siebie. Oznacza to, że nie trzeba dzielić z partnerem każdego aspektu życia, ale mieć swoje pasje, zainteresowania i przyjaciół. To sprawi, że można stać się bardziej atrakcyjną dla partnera i poczuć się lepiej ze sobą. Ćwiczenia, takie jak przytulanie do rozluźnienia czy patrzenie sobie głęboko w oczy, mogą pomóc rozbudzić ochotę na seks w długotrwałym związku.

Można też nauczyć się nowego sposobu dotykania. Na początku partnerzy na ogół nie mogą się od siebie oderwać, ale po czasie może dojść do sytuacji, że rzadko kiedy się przytulają, o seksie nie wspominając. Niestety, im dłuższy staż związku, tym mniej w nim dotyku. Ale to właśnie od dotyku wszystko się zaczyna.

Brak seksu sposobem na… lepszy seks

Kasia Miller proponuje zaplanowanie dwóch miesięcy bez seksu, aby odnowić erotyczne napięcie w związku. W tym czasie należy sprawiać sobie miłe, zmysłowe przyjemności, takie jak częste zmienianie pościeli czy rozmowy o miłych wydarzeniach dnia. Ważne jest również dotykanie i masowanie siebie nawzajem oraz wprowadzanie coraz więcej seksualnych sygnałów. W ten sposób można na nowo zainteresować się partnerem i ożywić seksualność w długotrwałym związku.

Warto też pamiętać, że stres i przemęczenie są największymi zabójcami libido. Dlatego jeśli chcesz, aby w twoim związku znów zaczęło iskrzyć, zaplanujcie z partnerem wakacje. Najlepiej w słonecznym miejscu, ponieważ intensywne nasłonecznienie powoduje zwiększony przepływ krwi i zwiększoną produkcję hormonów, co wzmacnia naszą percepcję na bodźce erotyczne.

2023-09-05

Na podst. tekstu Marty Urbaniak-Piotrowskiej


Wiadomości
IKONOWICZ: Niebezpieczny świat Wielkiego Brata
Piotr Ikonowicz
Cenzura a kabaret. Czy Robert Górski rzeczywiście jest ofiarą cenzury?
Na podst. tekstu Łukasza Łacheckiego
Komu ufają Polacy? Ranking zaufania obywateli do polityków
Źródło: IBRiS; autorzy: mba, MRG, OLP
Rydzyk doradza, jakie prezenty kupić. Złapane w sieci
(bin) na podst. www.02.pl, www.wp.pl, www.gazeta.pl
Społeczeństwo
Selfie w cenie życia. W ten sposób giną młodzi ludzie
TŁ, BERNARD LAGAN © Times Newspaper Ltd., 2023
Naukowe przełomy Angory. Słońce, mikrobiota i magiczne nasiona
MAŁGORZATA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy
Świat/Peryskop
Metamorfosi. Ta grecka miejscowość przeżywa ciągłe kataklizmy
ChS na podst. www.dnevnik.bg
Rosja chce wybudować podwodny tunel. Oczekuje pomocy od Chin
AS na podst.: telegraph.co.uk, washingtonpost.com
Uratowano 41 robotników w Himalajach. Wiercili tunel
PKU na podst.: The Hindustan Times, India Today, The Indian Express, India TV News
Czeskie święto Walki o Wolność i Demokrację w tym roku było inne
ChS na podst. www.idnes.cz, www.zbraneproukrajinu.cz
Najpiękniejsze ulice świata. Wiele z nich znajdziemy w Europie
ANS na podst.: ilmessaggero.it, latitudeslife.com, travel365.it, travel.thewom.it, ad-italia.it, etienne.biellmann.free.fr
Lifestyle/Zdrowie
Sting – były członek The Police w Polsce. Będzie miał dwa przystanki
Grzegorz Walenda
Niedoścignione belcanto. 100. rocznic śmierci Marii Callas
Leszek Turkiewicz
„Raj utracony”. Dzieło wybitne, ale i nudne
Sławomir Pietras
Paxlovid. Lek tylko dla wybranych
KGB na podst. TOK FM
Angorka