W tym roku będzie obchodzony po raz pierwszy watykański… Dzień Dziecka

...a właściwie dwa dni, bo święto nieletnich z przedziału wiekowego od 6 do 12 lat zaplanowano na 25 i 26 maja 2024 roku. Pierwsze spotkanie, z udziałem papieża Franciszka i dzieci z całego świata, odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. 

Fot. Pixabay

Papieże na przestrzeni dziejów wykazywali się pomysłowością w obchodach rozmaitych jubileuszy i w XX oraz XXI wieku dali początek wielu specjalnym dniom poświęconym ważnym grupom ludzi albo tematom. Paweł VI, z inicjatywy francuskiego intelektualisty, filantropa i orędownika trędowatych Raoula Follereau, zainicjował w 1968 roku Światowy Dzień Pokoju, przypadający 1 stycznia, a także Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Jan Paweł II przyczynił się do ustanowienia m.in. Światowego Dnia Chorego, 11 lutego, oraz Światowego Dnia Życia Konsekrowanego – 2 lutego 2024 roku świętowano jego XXVIII edycję jako dowód wdzięczności i uznania za cenny wkład mężczyzn i kobiet, którzy zdecydowali się poświęcić swoje życie Bogu. Jednak najsilniej polski Ojciec Święty jest kojarzony ze Światowymi Dniami Młodzieży dla młodych katolików, odbywającymi się co kilka lat w wymiarze globalnym, w różnych miejscach na kuli ziemskiej, jak Rzym, Buenos Aires, Manila czy Toronto, a częściej – na szczeblu diecezjalnym. 

Nie tylko Dzień Dziecka

Franciszek też stara się zwrócić uwagę wiernych i mediów na rozmaite osoby i sprawy, poprzez inicjatywy takie, jak Światowy Dzień Ubogich, Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, Niedziela Słowa Bożego. Teraz w soczewce Kościoła znaleźli się najmłodsi, bo to oni są przyszłością wiary, a z każdym dniem – w coraz bardziej laicyzującej się rzeczywistości – trudniej będzie im czerpać przykład z dorosłych, którzy odchodzą od tradycji chrześcijańskiej. Separacje, rozwody, brak pracy, permanentny stres i pośpiech, konflikty, wojny i wiele innych zdarzeń płynących ze świata dorosłych, a w środowisku szkolnym problemy z samooceną, rówieśnikami, wyzwaniami, jakie niosą media i sieci społecznościowe – to wszystko sprawia, że dzieci potrzebują większego niż dotychczas wsparcia ze strony religii, wiary, duchowości.

Watykanowi zależy, by wśród pędzącej, niepewnej, skomplikowanej codzienności, dzieci znalazły się w centrum, aby się nimi zaopiekować, rozmawiać z nimi o tym, co dotyczy wartości i chrześcijańskiej tożsamości, odpowiadać na dociekliwe pytania, konsekwentnie budować dialog, szczególnie gdy różnice pokoleń wydają się nie do pokonania. Tego brakuje i to umyka, a przecież nieletni mierzą się z kwestiami większymi od nich – głodem, chorobami, karabinami, podziałami politycznymi i poglądowymi, bombardowaniami, śmiercią, opuszczeniem, uchodźstwem, przemocą, dyskryminacją – przeżywając rozterki, przerażenie i kryzys duchowy.

Przybędą dzieci z wielu krajów

Te debiutanckie dni dzieci, formalnie „światowe”, są „watykańskie” ze względu na to, że odbędą się w Rzymie, i to stąd będzie płynąć inspiracja do diecezji na świecie. W święcie wezmą udział również maluchy z krajów, w których trwają wojny, aby dzielić się marzeniami o pokoju, a dla całego grona uczestników przewidziano projekty z motywem duchowym, solidarnościowym i kulturalnym. Centralne punkty zjazdu to czuwanie z Franciszkiem, wspólna Eucharystia oraz rozmowy o dążeniach do pokoju, potrzebie ochrony środowiska naturalnego i tworzenia więzi z Jezusem. Plany są takie, aby tegoroczny, szczególny debiut Kościoła dla dzieci i z dziećmi, wpisał się na stałe do pakietu wydarzeń, których co roku nie można się doczekać. 

2024-04-09

ANS na podst.: vatican.va, vaticannews.va, famigliacristiana.it, avvenire.it, ansa.it


Wiadomości
Czystki ministra Macierewicza. „Armia w ruinie” cz. I
Edyta Żemła
Prof. Bralczyk: pies nie umiera, ale zdycha. Komentarze internautów
(WA)
Czekam na aresztowanie Kaczyńskiego. Rozmowa ze STEFANEM NIESIOŁOWSKIM
Krzysztof Różycki
Dlaczego Romanowski jest na wolności? Rozmowa z dr. MICHAŁEM SKWARZYŃSKIM, adwokatem
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Zrobiła sobie zwykłe zdjęcie. Sztuczna inteligencja ją rozebrała
ChS na podst. BalkanInsight
W wieku 15 lat zbudował kosmiczny łazik. Teraz idzie po więcej
E.W. na podst. slaskie.eska.pl, talentopen.pl
Szwecja zabrała Polakom dzieci. Nie wiadomo, czy rodzina je odzyska
Bohdan Melka na podst. „Dzieci odebrane rodzicom i wywiezione z Polski do Szwecji”, Kanał Zero
100 lat temu na igrzyskach olimpijskich nastąpił debiut Polaków
KGB na podst.: Radio RMF FM
Niemcy o Polakach. Co internauci myślą o naszym narodzie? Część IV
E.W. na podst. forum.worldofplayers.de, de.quora.com
Świat/Peryskop
Jill Biden. Czemu pierwsza dama nie cierpi Kamali Harris?
KK na podst.: Washington Times, NYP, Vogue, The Daily Mail, The Times, The Daily Caller
Olimpijskie rendez-vous. Francja znów organizuje igrzyska
Leszek Turkiewicz
Kaja Kallas. Estońska liberałka i głowa dyplomacji unijnej
Krzysztof Mroziewicz
Kto zbuduje najdłuższy wiszący most dla pieszych? W Europie trwa wyścig
ChS na podst.: www.dailynewshungary.com, www.dolnimorava.cz
Hymny narodów świata: Górna Austria
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
„Polacy, nic się nie stało”. Najważniejsze, abyście wyglądali z klasą
Plotkara
AI odmładza Billy’ego Joela. Artysta znów komponuje nowe utwory
Grzegorz Walenda
Florenckie Muzeum Mody. Historia krawiectwa od XVIII wieku
ANS na podst.: artribune.com, ansa.it, rainews.it, uffizi.it, panorama.it, corriere.it
Klątwa Beverly Hills 90210. Kolejna gwiazda przedwcześnie zmarła
ANS na podst.: repubblica.it, ilsole24ore.com, ilmessaggero.it, corrieredellosport.it, lastampa.it, gazzetta.it
Hiszpanie po raz czwarty mistrzami. Jakie pieniądze idą za zwycięstwem?
Maciej Woldan
Angorka