Spotkanie z premierem
Donald Tusk spotkał się dzisiaj z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, wizyta ukraińskiego przywódcy w Warszawie jest związana z ekshumacjami polskich ofiar UPA. W ubiegłym tygodniu premier Tusk zapowiedział ważny postęp w kwestii ekshumacji na Wołyniu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przebywał w Warszawie, zaznaczył, że prawdziwe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy może zapewnić jej członkostwo w Unii Europejskiej i NATO. Premier Donald Tusk wyraził wiarę, że podczas obecnej prezydencji Polski w Radzie UE uda się posunąć do przodu proces negocjacji akcesyjnych.
Rozmawialiśmy o drodze do UE. Polska prezydencja przełamie impas, jaki był widoczny w ostatnich miesiącach. Będziemy pracowali wspólnie z Ukrainą i naszymi europejskimi partnerami – i to bezwarunkowo – nad przyspieszeniem, tak jak to tylko możliwe procesu akcesyjnego – powiedział premier.
Tusk stwierdził zapewnił również:
Nie powtórzymy błędów naszych poprzedników. Będziemy starali się patrzeć w przyszłość, rozumiejąc i szanując historię, a także będziemy działali konkretnie, tu i teraz, na rzecz ja interesu Polski, ty interesu Ukrainy. Będziemy szukali tego, co wspólne. Nie jest to takie trudne, żeby znaleźć tę wspólną przestrzeń interesów i wartości, jaka łączy Polskę i Ukrainę.
Premier zapowiedział też, że polska prezydencja przełamie dotychczasowy impas, który miał miejsce przez ostatnie miesiące. Mają zostać przyspieszone prace nad tym, aby Ukraina przystąpiła do Unii Europejskiej.
Spotkanie z prezydentem
Następnie prezydent Ukrainy spotkał się z Andrzejem Dudą. Później zorganizowana została konferencja prasowa.
Andrzej Duda podkreślił na niej, że z perspektywy bezpieczeństwa Ukrainy kluczową kwestią są gwarancje bezpieczeństwa. Jako największą z nich wskazał członkostwo Ukrainy w NATO, co wiązałoby się z pełnymi gwarancjami wynikającymi z artykułu 5. Dodał, że Polska bierze udział w tzw. czeskiej inicjatywie amunicyjnej, wspierając dostawy amunicji na Ukrainę. Wyraził również nadzieję, że po zakończeniu wojny i przywróceniu porządku międzynarodowego polscy przedsiębiorcy będą zaangażowani w proces odbudowy Ukrainy.
Nie mogą się toczyć żadne rozmowy dotyczące Ukrainy, dotyczące zakończenia wojny, niepodległości, suwerenności Ukrainy bez udziału Ukrainy – zadeklarował Andrzej Duda. – Ukraina zawsze musi być reprezentowana przy stole takich rozmów. Zwróciłem się również do pana prezydenta Zełenskiego o rozważenie tego, aby pan prezydent optował za tym, by przy takim stole negocjacji również był przedstawiciel Polski jako kraju sąsiadującego z Ukrainą, jako kraju wspierającego Ukrainę.
Dud odniósł się także do kwestii ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej:
Rozmawialiśmy na temat kwestii historycznych, który nigdy nie był pomiędzy nami tematem tabu – powiedział. – Są w tej chwili prowadzone rozmowy pomiędzy zespołami z Polski i Ukrainy w przedmiocie kwestii poszukiwawczych, ekshumacyjnych. Mam nadzieję, że te wnioski będą systematycznie załatwiane.
Po spotkaniu z Andrzejem Dudą Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że zarówno po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, jak i w przyszłości, Ukraina i Polska powinny pozostawać jednymi z kluczowych sojuszników. Wyraził również wdzięczność Polsce za ciągłe wsparcie, podkreślając, że Andrzej Duda zawsze wspiera Ukrainę w rozmowach z innymi liderami.
Poprzednia wizyta Zełenskiego
Przypomnijmy, że ostatnia wizyta prezydenta Ukrainy w Warszawie miała miejsce w lipcu ubiegłego roku. Wówczas prezydent Zełenski i premier Tusk podpisali porozumienie dotyczące współpracy w zakresie bezpieczeństwa, do którego Polska, obok innych państw, zobowiązała się podczas szczytu NATO w Wilnie w 2023 roku.
Natomiast w grudniu ubiegłego roku Tusk spotkał się z Zełenskim we Lwowie, a później, przy okazji szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, na który prezydent Ukrainy został zaproszony.