Tragedia w Pradze. Strzelec zabił wiele osób, ludzie uciekali na gzyms budynku

Agencja Reutera przekazała informacje od czeskiej policji o incydencie z użyciem broni palnej, który miał miejsce na Uniwersytecie Karola w centrum Pragi. Zgłoszono ofiary śmiertelne, jest też wiele osób rannych. 

Źródło: X

Wydarzenie miało miejsce na wydziale polonistyki Uniwersytetu Karola, położonym przy placu Jana Palacha w centrum Pragi. Według wstępnych raportów, strzelanina spowodowała śmierć kilku osób, a wiele innych odniosło obrażenia. Nie podano jeszcze szczegółowych informacji na temat ofiar. Wiemy, że karetki ciągle przyjeżdżają na miejsce tragedii. 

Postrach i ewakuacja

Około godziny 16:00 czeska policja poinformowała na platformie X, że sprawca został “wyeliminowany”. Trwa ewakuacja całego uniwersytetu.

Ponadto czeska policja zaapelowała do obywateli w mediach społecznościowych, aby nie przebywali w pobliżu miejsca zdarzenia i pozostawali w domach, ponieważ interwencja jest nadal w toku.

Agencja Reuters otrzymała e-mail od władz uniwersytetu, w którym informowano, że w jednym z budynków znajduje się strzelec. W wiadomości podkreślono, że osoby znajdujące się w biurach powinny pozostać nieruchome, nie wychodzić, zamknąć drzwi i zgasić światła.

W związku z incydentem, plac Palacha i kilka okolicznych ulic zostało zamkniętych. Uniwersytet Karola, który znajduje się w praskim Starym Mieście, około 500 metrów od historycznego Mostu Karola – popularnej atrakcji turystycznej, jest obecnie niedostępny.

Nie przekazano innych szczegółów na temat zdarzenia. Nie wiadomo na razie, kim są ofiary i ile dokładnie ich jest.

Ludzie przebywający w budynku z szaleńcem byli zmuszeni uciekać na gzyms. 

2023-12-21

Anna Jadowska-Szreder na podst. Reuters