Sztuka kilka kilometrów od rewalskiej plaży

5 lipca spektaklem „Apetyt na czereśnie” z udziałem Marii Niklińskiej i Rafała Olbrychskiego w rolach głównych oraz Leny Ledoff przy fortepianie rozpoczyna się tegoroczna, siódma już, edycja Wioski Artystycznej Janowo. 

Fot. Adam Owczarek

Począwszy od tego dnia turyści wypoczywający na wybrzeżu rewalskim oraz okoliczni mieszkańcy znów będą mogli odwiedzać Janowo – wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej Polski, które tylko w tym roku między 5 lipca a 28 sierpnia proponuje ponad 80 artystycznych wydarzeń – atrakcji dla całych rodzin.

Staraliśmy się przygotować dla widzów bardzo różnorodną ofertę – wyjaśnia Agnieszka Pacho, dyrektor Wioski Artystycznej Janowo. – Będą więc spektakle, monodramy, recitale, kabaret oraz koncerty w wielu gatunkach muzycznych.

Przedstawienie otwierające tegoroczny sezon „Apetyt na czereśnie” będzie można zobaczyć dwukrotnie – w piątek 5 lipca i w sobotę 6 lipca. – To spektakl absolutnie wyjątkowy w naszej polskiej dramaturgii. Jedyny w swoim rodzaju musical kieszonkowy napisany przez Agnieszkę Osiecką i Macieja Małeckiego – mówił w wywiadzie dla Tygodnika ANGORA Rafał Olbrychski. – Kieszonkowy, ponieważ występuje w nim tylko dwoje aktorów i muzyk. Ale tak jak musical – jest dynamiczny, zabawny, ze świetnymi tekstami piosenek, fantastycznymi dialogami i monologami. Bawi, rozśmiesza, wzrusza i daje do myślenia.

Dzień później na Letniej Scenie w Janowie zabrzmią afrykańskie rytmy zespołu Moribaya. To grupa artystów z Polski, Australii, Burkina Faso i Ukrainy grających muzykę Afryki Zachodniej. O charakterystycznym brzmieniu zespołu stanowi oryginalne tradycyjne instrumentarium, takie jak np. afrykańskie bębny djembe i dundun, kora – afrykańska harfa, balafony i talking drum. – Spodziewajcie się dawki pozytywnych tanecznych endorfin, bardzo energetycznej, słonecznej muzyki, transu bębnów, egzotycznych brzmień tradycyjnych instrumentów afrykańskich i śpiewów w dialektach zachodnioafrykańskich – zapowiada menedżerka i wokalistka Anika Kamińska.

Swego rodzaju łączniczkami między światem teatru a muzyki będą – 8 lipca – Agnieszka Kowaluk, Dorota Jarema i Aneta Jaślar. W spektaklu „Czas dla nas” zaprezentują one show z tekstami Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Artura Andrusa i Filipa Jaś lara; z muzyką Giacoma Pucciniego, Fryderyka Chopina, Jerzego Wasowskiego, Seweryna Krajewskiego i Michała Urbaniaka. „To bardzo udany spektakl. Lekki, ale inteligentny dowcip. Piosenki znane i nieznane w świetnym wykonaniu. Trzy artystki, każda charakterystyczna, a razem petarda sceniczna. Dawno tak dobrze się nie bawiłam”, „Doskonała zabawa w najlepszym stylu. Zaskakujące wersje starych, popularnych utworów, a to wszystko w oprawie humorystycznych tekstów bohaterek, jak najbardziej z życia wziętych” – to komentarze widzów na portalu Biletyna.

Tegoroczną nowością w Janowie są odbywające się w galerii recitale Leny Ledoff. Pierwszego będzie można wysłuchać we wtorek 9 lipca. Pomysł, aby właśnie tam odbywały się koncerty, zrodził się w poprzednim sezonie, nieco przypadkowo. – Bardzo złe warunki pogodowe zmusiły nas któregoś dnia do przeniesienia koncertu Marcina Januszkiewicza z namiotu do galerii – wspomina Agnieszka Pacho. – Okazało się, że w ten sposób, trochę przypadkowo, udało nam się stworzyć klimatyczną przestrzeń do kameralnych spotkań.

Lena Ledoff w niespotykany sposób połączy utwory Fryderyka Chopina ze standardami muzyki jazzowej i popularnej. Zagra na fortepianie, który został sprowadzony specjalnie dla niej, dzięki uprzejmości Mirka Mastalerza z Olsztyńskiej Sceny Jazzowej.

Obok wspomnianych artystów na plakatach zapowiadających tegoroczne wydarzenia Wioski Artystycznej Janowo znaleźć można takie nazwiska, jak np.: Olga BończykPaulina Holtz, Edyta Jungowska, Beata Kawka, Grażyna Łobaszewska, Urszula Makosz, Joanna Szczepkowska, Patrycja Zywert-Szypka, Joanna Żółkowska, Artur Barciś, Piotr Bukartyk, Igor Ćwiek, Marcin Januszkiewicz, Kacper Kuszewski, Kacper Jan Lechowicz, Adam Nowak, Maurycy Polaski, Artur Pontek, Krzysztof SkibaKarol Śmiałek, Dariusz TaraszkiewiczZbigniew Zamachowski i Mirosław Zbrojewicz. Organizatorzy zaplanowali również spotkanie z dziennikarzem Kubą Strzyczkowskim, nie zabraknie także tego, z czego Wioska zasłynęła od samego początku działalności, czyli występów czołowych polskich improwizatorów z Teatru Komedii Impro oraz Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi. Codziennie między 19 lipca a 3 sierpnia oraz między 16 a 28 sierpnia proponować będą improwizowane przedstawienia dla dorosłych i dla dzieci. 

2024-06-30