R E K L A M A
R E K L A M A

Rosja zaatakowała Ukrainę zaraz po rozmowach z USA na temat pokoju

Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę zaraz po rozmowie na temat pokoju między głowami USA i Rosji. Wołodymyr Zełenski wyraził swoje obawy związane z przyszłością konfliktu i reakcją reszty świata.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach, że we wtorek późnym wieczorem Rosja wystrzeliła ponad 40 dronów, które uderzyły w ukraińską infrastrukturę cywilną. Zgodnie z informacjami portalu Ukrainska Prawda, doszło do bezpośredniego ataku na szpital w Sumach oraz ataków na miasta w obwodzie donieckim.

Niestety, są trafienia, a konkretnie w infrastrukturę cywilną. Bezpośrednie trafienia Shahedów w szpital w Sumach, uderzenia w miasta w obwodzie donieckim, drony uderzeniowe w tej chwili na niebie nad obwodami kijowskim, żytomierskim, sumskim, czernihowskim, połtawskim, charkowskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim i czerkaskim – powiadomił ukraiński prezydent.

Putin bez zasad

Korespondent Financial Times, Christopher Miller, napisał o godz. 19:37 czasu polskiego, że uruchomiono alarmy przeciwlotnicze. Zgodnie z informacjami ukraińskich sił powietrznych, w powietrzu znajdowały się rosyjskie drony, rakiety balistyczne oraz kierowane bomby. Atak rozpoczął się już po około 1,5 godziny po zakończeniu długiej rozmowy telefonicznej między Władimirem Putinem a Donaldem Trumpem. Tematem głównym było zawarcie rozejmu pomiędzy Ukrainą a Rosją. 

To właśnie takie nocne ataki Rosji niszczą nasze systemy energetyczne, naszą infrastrukturę, normalne życie Ukraińców. A fakt, że ta noc nie stanowi wyjątku, pokazuje, że musimy nadal wywierać presję na Rosję, aby doprowadzić do pokoju – powiedział Zełenski. 

Dziś Putin de facto odrzucił propozycję całkowitego zawieszenia broni – ocenił prezydent i dodał, że reszta świata powinna w takim razie podjąć próby zatrzymania Putina w dalszym prowadzeniu wojny. Zełenski zauważył, że takie działania Kremla są odpowiedzią na międzynarodowe inicjatywy pokojowe i świadczą o niechęci Rosji do zakończenia wojny.

Rozmowa przyniosła więcej pytań

Po spotkaniu Putina i Trumpa Biały Dom oraz Kreml opublikowały oświadczenia, z których wynika, że Putin zgodzi się na 30-dniowy rozejm w powietrzu oraz zaprzestanie ataków na infrastrukturę krytyczną kraju. Jednak Ukraina powinna pozostać bez zachodniej broni oraz informacji wywiadowczych, a dodatkowo Kijów powinien zaprzestać mobilizacji żołnierzy.

Kilka godzin po rozmowie Donald Trump w wywiadzie dla Fox News oświadczył, że podczas telefonicznej rozmowy z przywódcą Rosji Władimirem Putinem nie poruszył kwestii pomocy dla Ukrainy. Tym samym zaprzeczył komunikatowi Kremla, według którego Putin przedstawił wstrzymanie pomocy jako warunek w negocjacjach pokojowych.

Nie rozmawialiśmy o pomocy. Tak naprawdę wcale o tym nie rozmawialiśmy. Rozmawialiśmy o wielu rzeczach, ale kwestia pomocy nie była przedmiotem dyskusji – powiedział prezydent USA.

Steve Witkoff, wysłannik USA ds. Bliskiego Wschodu, poinformował w mediach, że w niedzielę w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej odbędą się kolejne negocjacje poświęcone zakończeniu wojny na Ukrainie.

2025-03-19

Opr. AJS na podst. PAP, Fox News, Onet