R E K L A M A
R E K L A M A

Nieuczciwa kampania Łukasza Mejzy. Fałszywe konta i kradzież zdjęć

Podczas kampanii wyborczej Łukasza Mejzy wiele kont mediów społecznościowych aktywnie go promowała. Konta te były tworzone pod fałszywymi danymi, a zdjęcia pochodziły z internetu, z czego większość została wygenerowana przez AI.

Fot. Wikimedia

Dorota Wilk, czyli człowiek-widmo

Wirtualna Polska postanowiła przyjrzeć się kampanii wyborczej prowadzonej przez Łukasza Mejzę. Trzy niezależne źródła sugerują, że za organizacją mógł stać jeden z współpracowników posła. Po interwencji WP Facebook usunął wszystkie wskazane profile ze względu na ich fałszywość. Firma z USA wyłączyła również niektóre prawdziwe konta powiązane ze sprawą.

Niejaka Dorota Wilk pisała w mediach społecznościowych tak hasła jak między innymi “Łukasz Mejza – najlepszy poseł” czy “mój kandydat – poseł Mejza”. Zgodnie z informacjami na profilu kobiety, mieszka ona w Drezdenku, pracuje w sieci sklepów i ma ponad 700 znajomych. Wszystko wskazuje jednak na to, że Dorota Wilk w rzeczywistości nie istnieje. Jej zdjęcie, które widnieje na profilu promującym kandydata, to w rzeczywistości fotografia 18-letniej Ukrainki Anastazji Głuszczenko, która cierpi na ostrą białaczkę szpikową. WP ustaliła, iż zdjęcie pochodzi ze strony informującej o zbiórce na jej leczenie.

Portal zidentyfikował ponad 100 takich fałszywych kont wspierających polityka Zjednoczonej Prawicy podczas kampanii do Sejmu. Ostatecznie, startując z jedenastego miejsca na liście, zdobył on mandat, wyprzedzając posłankę Elżbietę Płonkę o 880 głosów. Ta wygrana zdziwiła wiele osób, w tym samych polityków PiS-u. Łukasz Mejza jest bowiem jednym z najbardziej skompromitowanych polityków w Polsce. Tuż po wyborach wiele osób zwróciło uwagę na liczne konta bardzo pozytywnie wypowiadające się o Mejzie. Internautów coś ewidentnie w nich nie pasowało, zwłaszcza że największa aktywność tych kont zaistniała pod koniec trwania kampanii polityka.

„Gazetki na patyku”

W 2021 roku wyszło na jaw, że firma Mejzy Vinci NeoClinic oferowała ciężko chorym osobom i rodzicom chorych dzieci wyjazdy do Meksyku na leczenie niezweryfikowaną metodą u podejrzanego lekarza. Chętni mieli płacić za to dziesiątki tysięcy złotych. Po opisaniu innych afer przez media polityk stracił stanowisko wiceministra sportu. Jego kariera jednakże wcale się na tym nie skończyła.

Zasada działania trolli była prosta i opierała się na tym, aby bazować na czymś realnym. Osoby prowadzące troll-konta często łączyły je z profilami udającymi rzetelne media (które wytwarzają treści zgodne z ich celami). Wpisy te są komentowane i udostępniane dalej. W przypadku sztabu Mejzy praktykę tę potwierdzają nawet działacze PiS-u.

Zespół, który pracował w biurze tego polityka, zajmował się różnymi zadaniami. Raz zachęcał chorych na leczenie w Meksyku, a raz tworzył na Facebooku profile udające lokalne portale informacyjne pod ogólną nazwą. Większość z nich za sprawą interwencji globalnego giganta już nie istnieje.

Współpracownik Mejzy potwierdził istnienie “gazetek na patyku” we wszystkich powiatach województwa lubuskiego. Był to bowiem okręg wyborczy polityka PiS-u.

Oszustwo przy pomocy AI

Z wszystkich kont, które WP zdołała zidentyfikować, najstarsze zostało założone w sierpniu 2020 roku, natomiast najnowsze 1 sierpnia 2023 roku. Jednak najwięcej kont, bo aż 70, powstało w 2022 roku, z czego 24 założono w lipcu 2022 r.

Profile były tworzone według jednego schematu. Na początek proste imię i nazwisko, następnie antomiast miejsce zamieszkania i pochodzenia w województwie lubuskim. Dodatkowo, profile zawierały informacje o miejscu pracy w dużej firmie, niekiedy zaznaczając także szkołę lub uczelnię. Niektóre konta stworzone zostały na tyle nieporadnie, że ich czas rozpoczęcia edukacji jest identyczny co okres rozpoczęcia pracy zawodowej.

Wszystkie zdjęcia profilowe z kont popierających Mejzę zostały poddane analizie za pomocą programów rozpoznających twarze. Garstka z nich została ukradziona, ale zdecydowana większość stanowiła dzieło sztucznej inteligencji.

2023-11-08

Sebastian Jadowski-Szreder na podst. WP