R E K L A M A
R E K L A M A

Plastikowe dokumenty nie będą już potrzebne. UE pracuje nad cyfrowym rozwiązaniem

Unia Europejska planuje wprowadzenie Europejskiej Tożsamości Cyfrowej (EUDI), która ma docelowo zastąpić tradycyjne dokumenty tożsamości, takie jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Pojawia się pytanie, kiedy EUDI może zacząć obowiązywać w Polsce?

Fot. PIXNIO

Europejska Tożsamość Cyfrowa (EUDI) to nowoczesne rozwiązanie, które ma całkowicie odmienić sposób zarządzania danymi osobowymi w UE. Obywatele będą mogli przechowywać swoje dane w cyfrowym portfelu na smartfonie, co pozwoli zrezygnować z fizycznych dokumentów, takich jak dowód osobisty. System będzie dostępny zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej.

EUDI pozwoli na potwierdzanie tożsamości oraz danych osobowych zarówno online, jak i offline. Nowa forma tożsamości cyfrowej uprości codzienne formalności – dzięki niej będzie można m.in. otwierać konta bankowe czy rezerwować hotele bez potrzeby okazywania tradycyjnych dokumentów.

Pilotaż Europejskiej Tożsamości Cyfrowej rozpoczął się w 2023 roku i jest obecnie testowany w 25 krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii i Ukrainie. Próby obejmują różne obszary, w tym administrację publiczną, sektor bankowy oraz transport.

Pełne wdrożenie systemu Europejskiej Tożsamości Cyfrowej w krajach Unii Europejskiej planowane jest na 2026 rok.

Polacy nie boją się cyfryzacji

Według wiceministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego świadczy to o rosnącym zapotrzebowaniu Polaków na cyfrowe usługi publiczne. W Polsce rosnącą popularnością cieszy się rządowa aplikacja mObywatel, z której korzysta już ponad 9 milionów osób. 

Ministerstwo planuje dalszy rozwój aplikacji, m.in. w oparciu o opracowywany w Polsce model sztucznej inteligencji PLLuM (Polish Large Language Model). Trwają również prace nad wdrożeniem 15 nowych funkcji.

Mamy już mDowód

Dużym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się również mDowód dostępny w aplikacji mObywatel. To elektroniczny dokument tożsamości, który na terenie Polski ma taką samą moc prawną jak tradycyjny dowód osobisty. Warto jednak zaznaczyć, że mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego – to odrębny dokument, posiadający własną serię, numer oraz termin ważności.

Niestety mDowód nie jest akceptowany poza granicami Polski. W przyszłości planowane jest dostosowanie aplikacji mObywatel do standardów Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej, co umożliwiłoby jej szersze zastosowanie również w innych krajach UE.

2025-04-22

Opr. SJS na podst. WP, Money.pl, Farmer.pl