Nawet 1500 nielegalnych cudzoziemców. Rozbito gang przemytników

Grupa przestępcza, która zajmowała się nielegalnym uzyskiwaniem zezwoleń na pobyt w Polsce, została rozbita przez działania Centralnego Biura Śledczego Policji oraz straży granicznej z Modlina.

Fot. Wikimedia

Ośmiu członków grupy, w tym jej lider, wpadło w ręce funkcjonariuszy. Śledczy ustalili, że gang fałszował dokumenty. Znajdowały się w nich nieprawdziwe informacje dotyczące pracy i zamieszkania cudzoziemców w Polsce. Cudzoziemcy ci następnie składali je w urzędach, wprowadzając w błąd wojewodę i wyłudzając karty pobytu.

Grupa działała w latach 2017-2018, pobierając od każdego z klientów opłatę w wysokości od 2 do 8 tysięcy złotych. Z usługi korzystały osoby z różnych krajów, w tym Indii, Bangladeszu, Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Ghany i Maroka. Szacuje się, że łącznie skorzystało z nich nawet 1500 osób.

Akcja zatrzymań została przeprowadzona przez policję i straż graniczną w Warszawie i okolicach. W domach podejrzanych znaleziono pieczątki, dokumenty i zabezpieczono sprzęt elektroniczny. Spośród zatrzymanych, sześciu trafiło do aresztu, w tym 49-letni szef grupy.

2024-02-13

Sebastian Jadowski-Szreder