Kategoryczny Kołodziejczak: Nie będę popierał brutalności policji wobec protestujących.

Ta wypowiedź Michała Kołodziejczyka z Radia Zet musi odbić się szerokim echem: "Nie będę popierał brutalności policji wobec protestujących. Wystąpię z pismem do szefa MSWiA, będę żądał wyjaśnień".

Michał Kołodziejczak (fot. YouTube)

Stanowczość w rozmowie z red. Rymanowskim

Michał Kołodziejczak w czwartek był bardzo konkretny w Radiu Zet.

— Policja zachowała się profesjonalnie na proteście rolników – gaz, kostka, pałki? — zapytał prowadzący rozmowę red. Bogdan Rymanowski.

— Według mnie nie — odpowiedział bez ogródek Kołodziejczak.

Ponieważ Zielony Ład uderza w interesy polskich rolników, Michał Kołodziejczak, który na pewno do niedawna uchodził za trybuna ludowego w środowisku rolniczym, nie chce stracić tego statusu. Nadal liczy na duże poparcie na wsi, dlatego wyraża solidarność z rolnikami i zdobył się na mocną krytykę swojego obozu politycznego.

Kołodziejczak zapowiada wsparcie dla rolników

Wiceminister rolnictwa zapewniał w Radiu Zet, że zaoferuje pomoc zatrzymanym przez policję rolnikom.

Każdy rolnik, który został zatrzymany będzie mógł liczyć na moją pomoc i może już liczyć od teraz — powiedział.

Polityk koalicji rządowej, zapytany o to, czy nawiąże dialog z ministrem Bodnarem w celu deeskalacji napięć i by oszczędzić zatrzymanych rolników, stwierdził jednoznacznie:

Tak. Polskie rolnictwo nie poradzi sobie z obecną sytuacją, jeśli nie zostanie rozwiązana — zadeklarował.

Zapowiedź znacznych zmian w Zielonym Ładzie

Wiceminister rolnictwa zapewnił również, że z jego ustaleń wynika, iż zajdą znaczne zmiany w Zielonym Ładzie, który stał się zmorą polskich i zagranicznych rolników.

Uważam, ze zmiany będą duże. Komisarz Wojciechowski wyszedł trochę przed szereg, jako pierwszy chciał przedstawić dobre informacje, ale wiadomo, że dobre informacje chciałby przedstawić każdy. (…) Z informacji, które do mnie docierają, wynika, że będą duże ustępstwa, udogodnienia, jeśli chodzi o Zielony Ład, wyłączone kary.

Warto zwrócić uwagę na to, że Michał Kołodziejczak zbuntował się i stanął po stronie rolników. W obozie władzy dominuje bowiem narracja, że policja musiała stawić czoła wielu prowokatorom. Wiceminister rolnictwa jest innego zdania, nie chce stracić swojego elektoratu na wsi, ale zapewne także dla niego to, by Zielony Ład uległ istotnym modyfikacjom, jest sprawą priorytetową.

 

2024-03-07

Bartłomiej Najtkowski