R E K L A M A
R E K L A M A

Donald Tusk zapowiedział wsparcie dla weteranów

Polscy żołnierze od lat 50. ubiegłego wieku uczestniczyli w 89 misjach i operacjach na całym świecie, a w XXI wieku walczyli w Afganistanie i Iraku. Obecne dane mówią o blisko 31 tys. weteranów tych działań – spośród nich ponad 800 jest poszkodowanych. 

Fot. Pixabay

Po powrocie do kraju otrzymują oczywiście rentę, kiedy nie są zdolni do służby, ale już odszkodowanie czy inne środki do życia to sprawa skomplikowana i długa droga sądowa. To jest procesowanie się z instytucjami państwa, często kończące się niczym z punktu widzenia weterana. Podjęliśmy więc decyzję, aby każdy polski weteran, który doznał uszczerbku na zdrowiu w czasie pełnienia misji, otrzymywał po powrocie do kraju 6 tys. zł za każdy procent utraty zdrowia. To brzmi trochę teoretycznie, ale to znaczy, że np. żołnierz, który stracił rękę, będzie mógł liczyć na ponad pół miliona złotych i nie będzie to efektem długotrwałych procedur – powiedział premier Donald Tusk, prezentując propozycje zmian w ustawie o weteranach.

Szef rządu podkreślił, że decyzja ma mieć charakter administracyjny, a postępowanie w takiej sprawie ma być automatyczne.

Będzie ocena przez komisję lekarską, w jakim procencie weteran utracił zdrowie i automatyczna decyzja o przyznaniu 6 tys. od każdego procenta. Chciałbym, żeby wszyscy weterani przyjęli tę ustawę jako niski skłon głowy za to, że tak długo musieli na to czekać.

Nowe prawo ma dotyczyć wszystkich weteranów, w tym już poszkodowanych, a nie tylko tych, którym coś przydarzy się w przyszłości. 29 maja to Dzień Weterana Działań poza Granicami Kraju.

2025-05-27

Wojciech Nomejko