Afera na Collegium Humanum: fałszywe dyplomy dla pisowców

Przed tygodniem CBA zatrzymało siedem osób z Collegium Humanum, w tym rektora - Pawła Cz. Funkcjonariusze badają możliwość handlu dyplomami na tej uczelni. Ta niemoralna praktyka miała dawać absolwentom dostęp do rad nadzorczych państwowych spółek. Chodzi o dyplomy MBA.

Collegium Humanum (fot. YouTube TVN 24)

Zakłopotanie Czarneckiego

Do sprawy niechętnie odnosił się znany polityk PiS Ryszard Czarnecki, który był gościem internetowego programu Wirtualnej Polski:

„Newsweek”: ponad 50 absolwentów związanych z PiS

„Newsweek” podał, że na liście absolwentów działającego od 2018 r. Collegium Humanum jest ponad 50 osób, które w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy piastowały znaczące funkcje w państwie. Dyplom MBA pozwala bowiem wejść do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Absolwenci Collegum Humanum, którzy są związani z PiS

Collegium Humanum miało umożliwiać zdobycie dyplomu MBA w czasie krótszym i za mniejsze pieniądze niż na innych uczelniach. „Newsweek” ustalił, że absolwentami CH są:

  • Antoni Duda – stryj prezydenta, członek rady nadzorczej PKP Cargo,

 

  • Bartłomiej Obajtek – brat Daniela Obajtka, b. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku,

 

  • Emilia Hermaszewska – żona Ryszarda Czarneckiego, członkini rady nadzorczej Armatury Kraków (należącej do PZU),

 

  • Szymon Dziubicki – mąż Anny Gembickiej, b. wiceminister rolnictwa i dyrektorki w KPRM,

 

  • Zofia Paryła – była prezes Lotosu,

 

  • Waldemar Kraska – były wiceminister zdrowia w rządzie PiS.

Dementi Bosaka

W przestrzeni publicznej pojawiły się też pogłoski o tym, że Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji, również miał uzyskać dyplom na tej uczelni. Jednak polityk szybko to zdementował w serwisie X.

Prokuratura przedstawiła zarzuty sześciu osobom

Jak podaje portal money.pl, w piątek prokuratura przedstawiła sześciu osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Mieli oni wystawiać poświadczające nieprawdę dokumenty ukończenia studiów podyplomowych i przyjmować w związku z tym korzyści majątkowych oraz osobistych. Money.pl dodaje, że w siedzibie Collegium Humanum i mieszkaniach zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę, sprzęt elektroniczny i dokumenty. Rektorowi Pawłowi Cz. zarzucono 30 przestępstw.

2024-02-28

Bartłomiej Najtkowski