Piekielne upały. Niektóre termometry wskazują ponad 50 st. Celsjusza

W wielu regionach świata panuje piekielne gorąco. Ludzie cierpią w potwornym skwarze w Pakistanie i w Indiach. W Meksyku na skutek upałów zmarło od marca 48 osób. 

Fot. Pixabay

W prowincji Singh na południu Pakistanu termometry pokazały 27 maja 53,2 st. Celsjusza. Władze przełożyły egzaminy szkolne, a w najludniejszej w kraju prowincji Pendżab placówki oświatowe zostały zamknięte. W Lahore i innych miastach setki ludzi z objawami porażenia słonecznego otrzymało pomoc w szpitalach. W Lahore wielu mieszkańców szukało ochłody w mulistej wodzie przydrożnych kanałów. Wśród nich była wdowa Zareena Bibi, która powiedziała: „To taka ulga. Jak mam to opisać? To wspaniałe uczucie! Było nam tak gorąco, dzieci płakały, więc przyszliśmy się wykąpać”. Dodała, że w domu nie ma prądu i bieżącej wody. 

Sławne z wykopalisk archeologicznych miasto Mohendżo Daro wyglądało jak wymarłe. Właściciel herbaciarni 32-letni Wajid Ali żalił się: „Z powodu upału nikt nie przychodzi. Siedzę sam wśród krzeseł i stołów bez żadnych klientów. Kilka razy dziennie biorę kąpiel. Ale przerwano dostawy elektryczności, a ten skwar bardzo nas niepokoi”. Na ulicach pokazują się tylko nieliczni śmiałkowie na motorowerach z mokrymi opaskami lub ręcznikami na głowach. 

Tu panuje największe zagrożenie

Władze kraju wezwały mieszkańców, aby w czasie największych upałów nie wychodzili z domów, urządziły też ponad tysiąc obozów pomocowych, w których ludzie mogą odpocząć, otrzymać cukier i glukozę. Ambulanse rozwożą butelkowaną wodę i lód. „Pakistan jest piątym krajem na liście najbardziej narażonych na skutki zmian klimatycznych. Doświadczyliśmy też przekraczających wszelkie normy deszczy i powodzi” – stwierdziła na konferencji prasowej w Islamabadzie Rubina Khursheed Alam, koordynatorka urzędu premiera ds. klimatu. 

„Intensywność, częstotliwość i czas trwania fal upałów w Pakistanie wzrasta w porównaniu z poprzednimi latami. Kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze to grupy najbardziej narażone” – ostrzegł Muhammad Saleem, rzecznik ministerstwa ds. zmian klimatycznych. Obecnie temperatura w Pakistanie jest od 5 do 8 st. Celsjusza wyższa niż dotychczasowa przeciętna. 

Niewiele lepsza sytuacja jest w niektórych regionach Indii. W mieście Barmer w Radżastanie temperatura osiągnęła rekordowe 48,8 st. Celsjusza. Pierwsza fala upałów przetoczyła się przez południowo-wschodnią Azję już w kwietniu. W regionie Kalkuty termometry pokazały 46 stopni. Meteorolodzy nie wierzyli własnym oczom, ponieważ było to o 10 stopni więcej od normalnej temperatury dla tego okresu. 

Z upałami zmaga się także położony na innej półkuli Meksyk. Zdaniem ekspertów nad tym krajem utworzył się fenomen zwany kopułą ciepła – gorące powietrze się nie przemieszcza. Rekordową temperaturę zanotowano co najmniej w dwunastu miastach. W stanie San Luis Potosi zmierzono niewiarygodne 50 st. Celsjusza, i to kilkakrotnie. Nawet w położonym wysoko 10-milionowym mieście Meksyk odnotowano 34,7 stopnia – najwięcej od czasu rozpoczęcia pomiarów. Istnieją obawy, że w tej ogromnej metropolii może wkrótce zabraknąć wody. Susza obejmuje 85 proc. terytorium kraju. „Meksyk to piekarnik”, napisał w komentarzu dziennik „Excélsior”. Na domiar złego po falach gorąca często sieją spustoszenie tornada, nawałnice i gradobicia. 

Nie tylko „ciepłe kraje”

Niespodziewanie skwar zaczął doświadczać mieszkańców Finlandii, której część położona jest za kołem podbiegunowym. W niektórych regionach temperatura sięgała 27 stopni Celsjusza. „Prawdopodobnie to pierwszy raz, gdy musieliśmy wydać ostrzeżenie przed falą gorąca już w maju”, powiedziała Iiris Viljamaa z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego. Zdaniem ekspertów takie coraz częstsze i bardziej dotkliwe fale upałów w różnych regionach globu są skutkiem zmian klimatycznych. Naukowcy wieszczą, że nadchodzi lato ekstremalnie gorące, obfitujące w burze i inne niebezpieczne zjawiska pogodowe. 

2024-06-05

KK na podst.: Dawn (Pakistan), The Nation (Pakistan), El Heraldo de México, Excélsior, BBC, Reuters, AFP, Voice of America