Największe trzęsienie ziemi w Tajwanie. Wiele ofiar uwięzionych w tunelach

W środę rano czasu miejscowego Tajwan został dotknięty największym trzęsieniem ziemi od 25 lat. Zgodnie z oceną japońskiej agencji meteorologicznej magnituda tego zjawiska wyniosła 7,7. W wyniku katastrofy zginęło 7 osób, a ponad 700 zostało rannych.

Budynki przekrzywione przez największe od lat trzęsienie ziemi. /Źródło: YouTube

Trzęsienie uderzyło w pobliżu popularnego turystycznego miasta Hualien, położonego na wschodnim wybrzeżu Tajwanu. Uszkodziło budynki i spowodowało uwięzienie ludzi w wyniku wstrząsów wtórnych, które wystąpiły po głównym trzęsieniu mającym początek o godzinie 7:58.

Tajwańska Narodowa Agencja Pożarna doniosła, że w wyniku trzęsienia ziemi śmierć poniosło co najmniej siedem osób, a 736 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych można wymienić trzech turystów, którzy zginęli w wyniku spadających kamieni w turystycznym wąwozie Taroko. Podobnie, spadające skały spowodowały śmierć kierowcy ciężarówki przed tunelem na autostradzie Suhua na wschodnim wybrzeżu.

Zawalone budynki i tunele

Filmy udostępniane w mediach społecznościowych pokazywały dramatyczne sceny ratowania ludzi z zawalonych budynków mieszkalnych. Jeden z pięciopiętrowych budynków w Hualien wydawał się być poważnie uszkodzony, gdzie pierwsze piętro uległo zawaleniu, a większość budynku przechyliła się pod kątem 45 stopni.

Tajwańskie Centrum Nauki i Technologii poinformowało o sytuacji w tunelu Dachingshui, gdzie zostali uwięzieni ludzie. Może znajdować się tam nawet 77 osób. Według Tajwańskiej Narodowej Agencji Pożarnej większość uwięzionych znajduje się w dwóch tunelach drogowych w Hualien. Dwóch uwięzionych to obywatele Niemiec. 

Największe trzęsienie ziemi od 1999 r.

Każdy ośrodek badawczy podawał trochę inną siłę kataklizmu. W Japonii była to wartość 7,7, co czyni środowe trzęsienie ziemi najsilniejszym w Tajwanie od 1999 roku. 25 lat temu trzęsienie o sile 7,6 w odległości 150 km na południe od Tajpej spowodowało śmierć 2 400 osób, a 10 000 zostało rannych.

Ostatnie większe trzęsienie ziemi w Hualien miało miejsce w 2022 roku. Osiągnęło ono wartość 6,9, co powodowało obalanie budynków i wykolejanie pociągów. Śmierć poniosła jedna osoba.

2024-04-03

Anna Jadowska-Szreder na podst. CNN, The Guardian