Korea Północna wysłała 260 balonów ze śmieciami do południowych sąsiadów

Korea Północna wysłała do południowych sąsiadów jakieś 260 balonów z doczepionymi śmieciami i odpadami. Władze zaleciły mieszkańcom pozostanie w domach, a wojsko Korei Południowej ostrzegło, aby unikać dotykania odrażających toreb dołączonych do balonów.

Źródło: X

Jak podaje agencja AP, wojsko Korei Południowej podjęło działania w celu wydobycia i zabezpieczenia odpadów rozrzuconych w różnych częściach kraju, mobilizując zespoły reagowania na substancje chemiczne i materiały wybuchowe. Zdjęcia opublikowane przez południowokoreańskie siły zbrojne ukazują balony i śmieci rozrzucone w ośmiu z dziewięciu prowincji. Można je było znaleźć m.in. w Seulu oraz wzdłuż autostrad i dróg.

Nieokreślone śmieci i nawóz

We wtorek późnym wieczorem mieszkańcy zamieszkujący na północ od Seulu oraz w regionie przygranicznym otrzymali od władz prowincji wiadomości tekstowe z prośbą o „powstrzymanie się od aktywności na świeżym powietrzu”. Poproszono ich także o złożenie raportu w najbliższej bazie wojskowej lub na komisariacie policji, jeśli zauważą „niezidentyfikowany obiekt”.

Południowokoreańskie siły zbrojne ogłosiły, że do środy odnaleziono około 260 balonów z Korei Północnej, które zostały zabezpieczone przez wojskowe jednostki szybkiego reagowania i usuwania materiałów wybuchowych. Wojsko informuje, że balony przyniosły różnego rodzaju odpady i nawozy, jednak do tej pory nie znaleziono w nich ludzkich odchodów. Zdjęcia udostępniane w mediach społecznościowych przedstawiają torby przymocowane sznurkiem do białych półprzezroczystych balonów, na których znajduje się między innymi papier toaletowy, ciemna ziemia i baterie. Zalecono cywilom, aby unikali kontaktu z obiektami pochodzącymi z Korei Północnej.

W oświadczeniu wydanym w weekend wiceminister obrony Korei Północnej, Kim Kang Il, ogłosił plan rozrzucenia „góry makulatury i śmieci” nad obszarami przygranicznymi i innymi częściami Korei Południowej. Ma to stanowić odpowiedź na rozpowszechnianie ulotek przez aktywistów z Korei Południowej.

Odpowiedź na działania aktywistów

Na terenach przygranicznych i w głębi Republiki Korei zostaną wkrótce rozrzucone sterty makulatury i śmieci, a Republika Korei bezpośrednio przekona się, ile wysiłku wymaga ich usunięcie – oświadczył Kim Kang Il.

Wojsko Korei Południowej potępiło ten czyn jako „wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego”.

To poważnie zagraża bezpieczeństwu naszych ludzi. Korea Północna ponosi całkowitą odpowiedzialność za to, co stanie się z powodu balonów i surowo ostrzegamy Koreę Północną, aby natychmiast zaprzestała tej nieludzkiej i prymitywnej akcji – zakomunikowało wojsko.

Na początku tego miesiąca grupa aktywistów z Korei Południowej ogłosiła, że wysłała przez granicę 20 balonów z ulotkami przeciwnymi Pjongjangowi oraz pendrive’ami zawierającymi koreańską muzykę pop i teledyski. W grudniu 2020 roku parlament Seulu przyjął ustawę kryminalizującą rozpowszechnianie ulotek kierowanych przeciwko Pjongjangowi, ale krytycy wyrazili obawy dotyczące wolności słowa i praw człowieka.

Okazuje się, że nie jest to nowa sytuacja dla tamtejszej ludności. Zarówno Korea Północna, jak i Południowa używają balonów w swoich kampaniach propagandowych od czasów wojny koreańskiej w latach pięćdziesiątych.

2024-05-30

Anna Jadowska-Szreder na podst. BBC, CNN, Reuters