Król Karol właśnie odszedł od mównicy, aby dołączyć do królowej Camilli siedzącej na scenie, gdy Thorpe zaczęła krzyczeć, wychodząc z tyłu zgromadzenia. Po oskarżeniach o ludobójstwo naszego ludu słychać było, jak krzyczy: To nie jest twój kraj, nie jesteś moim królem.
Uroczystość zakończyła się bez jakiejkolwiek wzmianki o incydencie, a para królewska poszła na spotkanie z tłumem setek osób, które czekały na zewnątrz, aby ich przywitać.
Wizyta królewska w Australii wywołała debatę na temat kolonialnej przeszłości tego kraju. Aunty Serena Williams z ludu Ngunnawal, która powitała parę królewską w stolicy Australii tradycyjną ceremonią Welcome to Country, zaapelowała do Karola III o przeprosiny za krzywdy wyrządzone przez kolonizatorów.
Uważam, że przeprosiny byłyby pięknym gestem – powiedziała. Mimo to Karol III nie wypowiedział oczekiwanych przez rdzennych mieszkańców Australii przeprosin, na które liczyli przywódcy społeczności aborygeńskich.
Możemy przewodzić, możemy to zrobić, możemy być lepszym krajem – ale nie możemy kłaniać się kolonizatorowi, którego przodkowie, o których tam mówił, są odpowiedzialni za masowe morderstwa i masowe ludobójstwa – komentowała sytuację senator Thorpe.
Koniec z monarchią?
Pomimo protestów, wiele osób cieszyło się na widok rodziny królewskiej. Ludzie tworzyli kolejki przed budynkiem Parlamentu przez cały poranek, machając australijskimi flagami. Król i królowa przybyli do Canberry wcześniej tego dnia, gdzie zostali powitani dźwiękami didgeridoo w Wielkiej Sali Parlamentu.
Król mówił o społecznościach tubylczych i o tym, czego się od nich nauczył, podkreślając, że jego własne doświadczenia zostały ukształtowane i wzmocnione przez taką tradycyjną mądrość.
Od dziesięcioleci Australia prowadził debaty na temat ewentualnego zerwania z monarchią i przekształcenia się w republikę. W 1999 roku to zagadnienie zostało poddane pod głosowanie w referendum – jedynym sposobem na zmianę konstytucji kraju – i zostało zdecydowanie odrzucone. Sondaże wskazują, że od tego czasu poparcie dla ruchu republikańskiego wzrosło, a premier Anthony Albanese jest zwolennikiem republiki od wielu lat.
Jednak rząd Albanese’a wykluczył przeprowadzenie kolejnego głosowania w tej sprawie w najbliższym czasie, po nieudanym referendum w ubiegłym roku.
Kim jest Lidia Thorpe?
Lidia Thorpe ma na swoim koncie wiele kontrowersyjnych incydentów podczas ważnych wydarzeń politycznych. Jednym z nich jest niesławne nazwanie królowej Elżbiety II kolonizatorką w 2022 roku. Będę wierna i prawdziwie oddana kolonizatorce Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiecie II – wygłosiła wtedy drwiącym tonem kontrowersyjna działaczka. W trakcie pogardliwej przysięgi jak i podczas obecnego incydentu Thorpe miała założony na siebie tradycyjny strój ze skóry oposa.
Kobieta została też zmuszona do rezygnacji z funkcji zastępcy przewodniczącego Partii Zielonych w Senacie, ponieważ nie ujawniła swojego związku z byłym liderem gangu motocyklowego Deanem Martinem.