Australia. Wystawa tylko dla kobiet dyskryminuje, ale promuje „równe szanse”

Kontrowersyjna wystawa w australijskim Muzeum Sztuki Dawnej i Nowej, przeznaczona tylko dla kobiet, może zostać ponownie otwarta po uchyleniu wcześniejszego orzeczenia sądu.

Fot. YouTube

Tylko dla kobiet

Wystawa, wokół której narosło wiele kontrowersji, miała ukazać historyczną mizoginię. Sposobem na jej ukazanie był zakaz wstępu dla mężczyzn. Ladies Lounge – bo tak nazywa się analizowana wystawa – została jednak zamknięta w maju tego roku  po wygranej przez jednego z mężczyzn sprawie o dyskryminację.

Reprezentując się samodzielnie w sprawie, mężczyzna powołał się na naruszenie stanowej ustawy antydyskryminacyjnej przez muzeum. Argumentował, że nie zapewniono zarówno jemu jak i innym posiadaczom biletów, którzy nie identyfikują się jako kobiety, „sprawiedliwego dostępu do towarów i usług”.

Muzeum wyjaśniło, że uczucie odrzucenia, które odczuł powód, było częścią dzieła sztuki, co nie powinno być postrzegane jako strata. Sąd jednak odrzucił to stanowisko, wskazując, że kobiety obecnie nie doświadczają tego samego stopnia wykluczenia z przestrzeni publicznej, co w przeszłości.

Sytuacja jednak dzisiaj uległa zmianie. Sędzia Sądu Najwyższego Tasmanii Shane Marshall orzekł, że mężczyźni mogą zostać wykluczeni z Ladies Lounge, ponieważ prawo dopuszcza dyskryminację, jeżeli promuje ona „równe szanse” dla marginalizowanej grupy.

Sędzia Marshall ocenił, iż wystawa „zapewnia kobietom rzadką okazję do zobaczenia, jak to jest być uprzywilejowaną, a nie pokrzywdzoną”.

Trochę jak w „Barbie”

Kirsha Kaechele, autorka wystawy, uznała decyzję sądu za „wielkie zwycięstwo”. Wystawa Ladies Lounge, cechująca się luksusem i ekskluzywnością, jest kolejnym prowokacyjnym projektem Muzeum Sztuki Dawnej i Nowej.

Kaechele – jak twierdzi – stworzyła przestrzeń, aby zwrócić uwagę na historyczne wykluczenie kobiet w Australii, przywołując przykłady takie jak zakaz spożywania alkoholu przez kobiety w barach, który obowiązywał do 1965 roku. Opisała wystawę jako „odwrócony wszechświat”, dający kobietom wytchnienie od męskiej dominacji w społeczeństwie.

Analizowane muzeum jest znane z prowokacyjnych projektów, a luksusowa i wystawna przestrzeń Ladies Lounge, otwarta w 2020 roku i zawierająca jedne z najcenniejszych dzieł muzeum, doskonale wpisuje się w ten trend.

2024-09-27

Sebastian Jadowski-Szreder na podst. BBC