R E K L A M A
R E K L A M A

Nowe taryfy na prąd. Rząd przegłosował projekt zmiany ustawy

W środę Sejm poparł rządowy projekt zmiany ustawy dotyczącej ochrony odbiorców energii. Zakłada on przesunięcie o trzy miesiące terminu wejścia w życie nowych stawek za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Ministerstwo klimatu twierdzi, że nowe regulacje umożliwią obniżenie cen energii po zakończeniu obowiązywania ceny maksymalnej.

Źródło: Pixabay

Zgodnie z nowymi przepisami, zmienione taryfy na energię elektryczną zaczną obowiązywać od 1 października tego roku. Dotychczasowe regulacje zobowiązywały sprzedawców z urzędu do złożenia wniosków o zmianę taryf do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do 30 kwietnia, a nowe stawki miały wejść w życie od 1 lipca. Nowelizacja ustawy wydłuża ten termin – wnioski będzie można składać do 31 lipca.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 416 posłów, nikt nie zagłosował przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do rozpatrzenia przez Senat.

Rynkowe realia

Zakłada się, że nowe taryfy obowiązujące w okresie IV kw. 2025 r. będą odczuwalnym wsparciem w zakresie radzenia sobie przez gospodarstwa domowe z rachunkami za energię elektryczną, a cena w tych taryfach będzie istotnie niższa od obecnie obowiązującej, która wynosi średnio ok. 622,8 zł/MWh – czytamy w uzasadnieniu.

Ministerstwo klimatu zaznaczyło, że obecne ceny hurtowe energii elektrycznej mieszczą się w przedziale 400–500 zł za MWh. Zmiana przepisów ma umożliwić lepsze dostosowanie taryf do aktualnych realiów rynkowych. Resort przewiduje, że stawki obowiązujące od 1 października 2025 roku będą znacząco niższe niż obecna średnia cena, wynosząca około 622,8 zł/MWh.

Chroniliśmy i będziemy chronić polskie rodziny przed wzrostem cen energii elektrycznej i na bieżąco analizujemy sytuację na rynku energii. Ceny na rynku hurtowym systematycznie maleją. Odsuwamy wejście w życie nowych taryf, by spadki cen na rynku hurtowym przełożyły się również na ich wysokość – stwierdziła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, cytowana na stronie resortu.

Obowiązujące przepisy gwarantują gospodarstwom domowym możliwość korzystania z zamrożonej ceny energii elektrycznej na poziomie 500 zł za MWh do końca września 2025 roku. Rząd nie zdecydował jeszcze, czy przedłuży obowiązywanie tego mechanizmu.

Polska na tle Europy

Z danych Komisji Europejskiej za drugi kwartał ubiegłego roku wynika, że ceny energii elektrycznej w Polsce należą do najwyższych na europejskim rynku hurtowym. Wyższe stawki odnotowano jedynie w Irlandii i we Włoszech.

2025-04-24

Opr. AJS na podst. PAP, Money.pl, Parkiet.com