Norwegia udowodniła, jak źle smartfony wpływają na uczniów. Polska pójdzie za ciosem?

Badanie w Norwegii, które objęło ponad 400 gimnazjów, wykazało zaskakujące skutki zakazu używania smartfonów w szkołach. Najlepsze rezultaty przynosiły najbardziej rygorystyczne zakazy, takie jak całkowity zakaz przynoszenia telefonów. Czy w Polska zdecyduje się na tak radykalny krok? Instytut Spraw Obywatelskich jest za.

Fot. Pixabay

W mediach społecznościowych zrobiło się głośno o pewnym norweskim badaniu. Naukowcy postawili w nim pytanie: Jaki wpływ na wyniki i zdrowie psychiczne uczniów miałby zakaz używania smartfonów w szkołach? Głównym autorem badania jest psycholog Adam Grant, a jego wyniki opublikował Norweski Instytut Zdrowia Publicznego.

W badaniu przeanalizowano ponad 400 norweskich gimnazjów, które wprowadziły zakaz korzystania z telefonów. Oparto się na trzech głównych źródłach danych: ogólnokrajowej ankiecie wśród uczniów, danych z ankiety dotyczącej polityki gimnazjów w zakresie smartfonów oraz zestawieniu norweskich zbiorów danych administracyjnych, takich jak rejestry zdrowia.

Mniej przemocy i problemów psychicznych

Badanie wykazało wiele pozytywnych skutków. Najważniejsze efekty, jakie udało się zaobserwować naukowcom, to: 

Oceny uczniów poprawiły się. Szczególnie można dostrzec to w przypadku dziewcząt i ich lepszych wyników z matematyki;

Dziewczyny rzadziej potrzebowały konsultacji ze specjalistami zajmującymi się zdrowiem psychicznym (ok. 30% mniej przypadków);

Mniej przypadków znęcania się między uczniami. Podobny wynik uzyskały dziewczyny (mniej o 46%) jak i chłopcy (mniej o 43%).

Ponadto analiza wykazała, że przypadki najbardziej rygorystycznych zakazów przynoszą najlepsze rezultaty. Wyniki w nauce były lepsze w szkołach, które zakazywały uczniom przynoszenia telefonów do szkoły lub wymagały ich oddania przed rozpoczęciem zajęć. Natomiast w placówkach, gdzie obowiązywało jedynie wyciszenie telefonów i zakaz ich używania podczas zajęć, efekty nie były tak spektakularne.

Adam Grant zwrócił uwagę na te ustalenia na platformie X, stwierdzając, że „smartfony powinny być przechowywane w domu lub w szafkach”.

Zakaz używania telefonów w polskich szkołach?

Instytut Spraw Obywatelskich zaapelował już do MEN o wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach. Podobny wniosek złożył już w lipcu 2023 r., a apel powtórzył na początku lutego 2024 r. Instytut oczekuje wprowadzenia jednolitych zasad higieny cyfrowej w zakresie korzystania z telefonów i urządzeń cyfrowych w szkołach.

Oczekujemy, że w placówkach oświatowych wejdzie w życie od 1 września 2024 roku całkowity zakaz używania telefonów komórkowych lub innych indywidualnych urządzeń elektronicznych, chyba że urządzenie to stanowi pomoc naukową – apeluje Rafał Górski, prezes zarządu Instytutu Spraw Obywatelskich.

Debata na temat zakazu i ograniczeń używania smartfonów w szkołach trwa już od jakiegoś czasu. Nadużywanie telefonów przez uczniów utrudnia im skupienie na lekcjach i powoduje stałe napięcie przez oczekiwanie na kolejne powiadomienia, nawet gdy telefony są odłożone. Ponadto, uczniowie często nie rozstają się z telefonami na przerwach. Zamiast rozmawiać ze sobą osobiście i wspólnie spędzać czas, wolą porozumiewać się poprzez komunikatory internetowe.

2024-04-30

Anna Jadowska-Szreder na podst. Boston Globe, Marginal Revolution, Operon