Na przestrzeni wieków silne kocie indywidualności, takie właśnie jak Tornado, zdobywały sympatię władców, papieży, polityków, pisarzy, artystów, aktorów i zwykłych ludzi. Fascynując dostojną postawą, tajemniczą osobowością, ciekawskim i niezależnym usposobieniem, okazywały się wspaniałymi partnerami codzienności. Kocią przyjaźń cenili sobie cesarz rzymski Oktawian August i Benedykt XVI. Leonardo da Vinci, urzeczony kształtami i zwyczajami kotów, poświęcił im kilka studiów i rysunków. Portretowali je Chagall, Picasso, Renoir, Monet i kultowa rzymska malarka Novella Parigini. Dante lubił pisać z czarnym kotem siedzącym na jego kolanach. Kardynał Richelieu zmarł w otoczeniu kilkunastu ukochanych kotów, pozostawiając pokaźną spuściznę na ich utrzymanie. Rasa ludzka ma słabość do kotów, a koty łaskawie pozwalają się celebrować – to się nie zmienia.
Standardy estetyczne i kategorie
Tegoroczny piękniś Tornado na włoski koci festiwal przybył spod Wiednia. Jego właścicielka była bardzo wzruszona, kiedy po zaciętej rywalizacji został uznany za godnego następcę Polda – ubiegłorocznego laureata. Przedstawicieli dziesiątek ras – w tym devon rexy, norweskie, bezwłose sfinksy i puchate, lalkowate ragdolle – oceniano pod kątem standardów estetycznych w określonych kategoriach. O nagrodach zadecydowało jury w składzie: Tomoko Vlach Tanaka (Japonia), Kurt Vlach (Austria), Brigitta Redford (Niemcy) i Chiara De Luca (Włochy). Wiedeński zwycięzca, odznaczający się charakterystycznymi kępkami przy uszach i kudłatą kryzą upodabniającą go do lwa, podbił serca jurorów i publiczności nie tylko swoją urodą, lecz także łagodnym temperamentem. – Dzięki troskliwemu zachowaniu, jakie wykazuje szczególnie wobec małych dziewczynek i kociąt, odbierany jest jak milutki miś, maskotka – opowiadała hodowczyni Jasmin Cerny z wpisanego na listę UNESCO miasteczka Krems an der Donau w Austrii.
Kot-terapeuta
Tornado robi karierę na wystawach, ale na co dzień specjalizuje się w… terapii, pet therapy. Kontakt z nim pomaga odbudować komfort psychiczny po traumach oraz zapewnia regenerujące towarzystwo osobom z domów opieki i uczniom szkół w Dolnej Austrii. O niezwykłej psychoterapeutycznej roli kotów, ich dobroczynnym wpływie na sprawność mózgu i serca napisano szereg artykułów. Warto pamiętać, że obcowanie z nimi pomaga usuwać zły nastrój, redukuje stres, zmniejsza ryzyko zawału, chroni dzieci przed astmą i jest kojące dla starszych osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Obecność Tornado na wystawie w Bolzano przyciągnęła tysiące zwiedzających, zwłaszcza dzieci zafascynowanych jego pieszczotliwą naturą i marzących, by pogłaskać go po długim rudym futerku. „Piękny, doskonały, praktycznie idealny” – zachwytom nad najbardziej spokojnym Tornado na kuli ziemskiej nie było końca. Razem z Tornado, w sekcji fotograficznej poświęconej kotom domowym, tryumfowała perska kotka Melody z Trydentu, która została adoptowana już jako dorosłe zwierzę.
Kocie wystawy, zarówno ta w Bolzano, jak i inne regularnie organizowane we Włoszech i za granicą, niezmiennie cieszą się zainteresowaniem, bo stanowią ciekawy sposób spędzania czasu. Dla osób, które dopiero rozważają, czy podjąć się opieki nad czworonogiem, są okazją do poznania specyfiki, wymagań i charakteru kotów; odkrycia, jak się z nimi komunikować, jak interpretować pozycję wąsów, zamieniających się w prawdziwe radary, czy ruchy uszu. Zdeklarowani kociarze, oprócz emocji płynących ze zmagań konkursowych, mają dostęp do ciekawostek prezentowanych przez weterynarzy i dietetyków oraz do nowych produktów i usług dla podopiecznych, włączając „fryzurę” i „makijaż”.