R E K L A M A
R E K L A M A

Wieża nad Bobrem. Gotycka perła Dolnego Śląska

Gotycka wieża mieszkalna z początku XIV wieku, wzniesiona przez księcia Henryka I nad rzeką Bóbr, to unikatowy zabytek średniowiecznej architektury obronnej. Budowla wyróżnia się również najstarszymi w Polsce drewnianymi stropami.

Fot. D.K.

Zabytkowa budowla położona nad rzeką Bóbr jest unikatowym zabytkiem średniowiecznej architektury obronnej i jedną z pereł w koronie województwa dolnośląskiego. Ta gotycka wieża mieszkalna została wzniesiona na początku XIV w. przez księcia jaworskiego – Henryka I. Posiadała sześć kondygnacji (piwnice, parter, trzy piętra mieszkalne oraz chodnik bojowy). Nakryta była czterospadowym dachem i otoczona murem obronnym oraz fosą.

Jest wyjątkowa nie tylko ze względu na architekturę, ale przede wszystkim dzięki zachowanym w jej wnętrzu bezcennym malowidłom ściennym. Na trzecim poziomie wieży w tzw. Wielkiej Sali umieszczono polichromie o charakterze świeckim. Przedstawiają one historię najważniejszego spośród rycerzy Okrągłego Stołu – sir Lancelota z Jeziora. Na uwagę zasługują również najstarsze w Polsce, liczące ponad 700 lat drewniane stropy. We wnętrzach prezentowane są stała wystawa archeologiczna oraz wystawy czasowe lokalnych artystów i rzemieślników. W malowniczym otoczeniu wieży i dworu odbywają się festyny średniowieczne i turnieje rycerskie. 

2025-05-21

D.K.