Syn króla Anglii pochowany w Czersku? Niesamowite odkrycie

Magnus Haroldson został pochowany w Polsce? Najnowsze badania mają to wykazać. Nie brakuje entuzjastów takiego poglądu, choć istnieje też cała rzesza przeciwników.

Fot. Wikimedia

Historyczne uzasadnienie

Mężczyznę pochowano zgodnie z tradycją skandynawską, w drewnianej trumnie z żelaznymi okuciami. Włożono do niej miecz w jego dłoni, oszczep oraz inne przedmioty. Był to prawdopodobnie syn króla Anglii, Magnus Haroldson, który zmarł około 60. roku życia i był wysoki na 1,80 m. Pochowany został na zamku w Czersku, co sugeruje jego związek z Polską.

Magnus walczył o odzyskanie tronu Anglii w 1066 roku, ale po przegranej bitwie pod Hastings schronił się w Irlandii i później przybył do Polski. W kronikach polskich jest wzmianka o Magnusie, możliwie synu króla Anglii, który później służył jako komes Wrocławia i Mazowsza, walcząc w bitwach w tamtych regionach.

Badacze spekulują, że polityczne powiązania dynastyczne i małżeństwa między polskim i skandynawskim rodem mogły wyjaśnić obecność Magnusa w Polsce.

Tajemnica zaginionych szczątków

Grób domniemanego Magnusa odkryto na zamku w Czersku w 1966 roku, w okolicach fundamentów dawnej kaplicy. Szczątki trafiły do muzealnych magazynów i na długi czas zniknęły. Później zostały odnalezione w magazynie muzealnym w Wielkopolsce.

Niektórzy badacze sądzą, że Magnus był protoplastą rodu szlacheckiego pieczętującego się herbem Zaręba, choć inni przypuszczają, że chodzi o rodzinę Awdańców. Szczątki badano kilkakrotnie w celu ustalenia jego pochodzenia, ale jakość DNA utrudniała te badania. Określono haplogrupę matczyną, często spotykaną w Europie Zachodniej i Wschodniej, ale nie potwierdzono ani nie wykluczono angielskiego pochodzenia rycerza z Czerska.

Pewne jest, że grób, w którym odkryto Magnusa, pochodzi z przełomu XI i XII wieku, co pokrywa się z informacją o śmierci Magnusa po 1109 roku. Wiek pochowanego w Czersku mężczyzny, oszacowany na 55-60 lat, odpowiada wiekowi Magnusa, który urodził się w 1051 roku. To, że dożył takiego wieku, wskazuje na jego wysoką pozycję społeczną.

Badania genetyczne wykorzystały fragmenty zębów i żebra, a jego szkielet ujawnił mocną budowę i silne umięśnienie. Był wysoki jak na tamte czasy, osiągając około 1,80 m wzrostu, podczas gdy przeciętny wzrost mężczyzn we wczesnym średniowieczu wynosił 166 cm. Jego dieta składała się głównie z ryb.

Dotychczasowe badania nie potwierdziły ani nie wykluczyły, że był synem króla Anglii Harolda Godwinsona. Obecnie szczątki Magnusa spoczywają w magazynie w Rybnie pod Sochaczewem. Miecz, sygnet, włócznia i inne przedmioty z jego grobu są przechowywane w muzealnych magazynach w Warszawie, a ich kopie są czasami prezentowane na wystawach w różnych częściach kraju.

2024-05-05

Na podst. tekstu Marka Piotra Wójcickiego.