R E K L A M A
R E K L A M A

Plaga kaktusów w Alpach Szwajcarskich

Globalne ocieplenie znów zbiera żniwo. Tym razem problem dotyczy Alp Szwajcarskich i intensywnemu rozprzestrzenianiu się kaktusów na ich terenach.

Rozprzestrzenianie się kaktusów w Alpach może doprowadzić do wyniszczania naturalnie występujących gatunków roślin (Fot. Domena publiczna).

Chyba nikt, jadąc w wysokie, europejskie góry, nie spodziewałby się widoku egzotycznych roślin, jakimi są kaktusy. Od jakiegoś czasu w Alpach Szwajcarskich można natknąć się na połacie opuncji, czyli rodzaju roślin kaktusowatych. Opuncje rosną głównie na terenach obu Ameryk, ale obecnie coraz częściej pojawiają się na innych kontynentach.

Informacje o inwazjach kaktusów dochodzą z różnych obszarach Alp Szwajcarskich, a najwięcej z kantonu Valais – szacuje się, że opuncje stanowią tam nawet do 30% pokrywy niskiej roślinności na zboczach otaczających stolicę, czyli Sion.

Ocieplenie klimatu i brak śniegu

Przyczyny takiego stanu można doszukiwać się w zmianach klimatycznych. Na niższych wysokościach Alp śnieg nie pojawia się już często – z danych wynika, że liczba śnieżnych dni na terenach Szwajcarii znajdujących się 800 metrów nad poziomem morza spadła o połowę na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Średnia temperatura natomiast w kantonie Valais wzrosła o 2,4 stopni Celsjusza.

Temat często zostaje poruszany z zagranicznych mediach (Fot. www.twitter.com).

Plaga kaktusów może nieść za sobą katastrofalne skutki dla różnorodności botanicznej Szwajcarii. W kraju tym występuje około 3 tysiące gatunków roślin, z czego ponad 2 tysiące znajduje się w Valais. Opuncje stanowią potencjalne zagrożenie dla naturalnie występujących gatunków, ponieważ wdzierają się w sposób niekontrolowany nawet na obszary objęte ścisłą ochroną.

Obecnie nie znaleziono jeszcze skutecznego rozwiązania tego problemu. Władze Szwajcarii tworzą kampanie mające na celu uświadomić mieszkańców i turystów o całej sprawie.

Zobacz także:

Bar sprzed kilku tysięcy lat. Odkrycie w południowym Iraku

Chorwacja. Silne trzęsienie ziemi

Suchy czy mokry? Czyli o nosach naszych czworonogów

2023-02-22

Angora