Gdańskie zoo ma nietypowego zwierzaka. Oto Kokosanka – pingwin albinos

Każdy chyba wie, jak wygląda pingwin. Ale ten pingwin jest wyjątkowy do tego stopnia, że początkowo myślano nawet, że w rzeczywistości jest on mewą.

Fot. Łukasz Dejnarowicz Forum

Pingwini ewenement

Kokosanka, rzadka pingwinka albinoska, zyskała uwagę jako finalistka konkursu na tytuł Światowego Pingwina Roku. Nowy etap głosowania rozpoczął się w niedzielę, 14 kwietnia. Jest ona jedynym tego rodzaju pingwinem przylądkowym w ogrodach zoologicznych, co sprawia, że jest jak biały kruk wśród swoich pobratymców.

Pielęgniarz ptaków w gdańskim zoo, Tomasz Fiołkowski, wspomina pierwsze dni Kokosanki, kiedy została znaleziona w gnieździe. Jej biały upierzeniu było odmienne od innych pingwinów, co początkowo wprowadziło w błąd personel, myśląc, że to mewa. Kokosanka szybko stała się ulubienicą, przyzwyczajając się do uwagi i otrzymując pierwszeństwo przy karmieniu. Teraz, jako jeden z trzech faworytów konkursu, zachęca się do oddawania głosów na nią w finale, który rozpoczął się 14 kwietnia.

Czym jest albinizm?

Albinizm i bielactwo to genetycznie uwarunkowane stany. Albinos cierpi na brak lub niedobór pigmentu w organizmie, co objawia się białym lub bladoróżowym kolorem skóry, białymi włosami oraz innymi charakterystycznymi cechami. Albinizm może prowadzić do wrażliwości na promieniowanie słoneczne oraz zwiększonej zachorowalności na raka skóry.

Choroba ta dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny, a jej częstość występowania w populacji ludzkiej jest stosunkowo niska, choć może być wyższa w niektórych grupach etnicznych. W naturze albinizm może być obserwowany również u niektórych gatunków zwierząt, gdzie objawia się jako brak pigmentacji. Znane są choćby przypadki albinosów będących myszami, tygrysami czy aligatorami. W przypadku roślin, albinizm może wystąpić jako mutacja zaburzająca syntezę chlorofilu.

2024-04-13

Na podst. tekstu Stanisława Pawłowskiego