6 ciekawych informacji na Święta Bożego Narodzenia

Skąd wzięła się idea brzydkich, świątecznych swetrów? Ile waży śnieg? I dlaczego pies nie jest dobrym "prezentem" na święta? O tym wszystkim poniżej.

Fot. Pixabay

Boże Narodzenie nad Bałtykiem

Gdańsk został umieszczony na liście „32 najlepszych miast do spędzenia świąt” magazynu podróżniczego „Condé Nast Traveler”. Jego autorzy w swojej opinii wymieniają pełen atrakcji jarmark bożonarodzeniowy zorganizowany w tym polskim mieście. W notowaniu poza europejskimi stolicami, takimi jak Paryż, Londyn oraz Kopenhaga, uwzględniono mniejsze miejscowości, jak rumuńskie Sibiu, ale i ogromne metropolie z innych kontynentów – Hongkong, Dubaj, Kapsztad i San Miguel (Meksyk).

A.P. opr. na podst. www.tvn24.pl

Ile waży śnieg?

Puchowa kołderka składająca się z uroczych lodowych gwiazdek wcale nie należy do najlżejszych, ale jej waga nie jest stała. Różni się w zależności od pewnych czynników. Ciężar śniegu w dużej mierze zależy od wilgotności, która wpływa także na jego sypkość (pożądana cecha na narciarskich stokach) i lepkość (lepszy do bitew na śnieżki). Metr sześcienny mokrego, mocno zbitego śniegu może ważyć nawet 800 kg, a suchego znacznie mniej, zaś taki bardzo puszy sty nawet poniżej 30 kg/m3. Na wagę ma też wpływ struktura śnieżynek, temperatura otoczenia, czas i grubość powłoki. Im więcej napada, im pokrywa jest grubsza, tym spodnie warstwy stają się ściślejsze. Gdy robi się cieplej, podczas odwilży, waga topniejącego śniegu rośnie do około 400 kg/m3. Śnieg ma ogromny wpływ na kilka dziedzin naszego życia, jak choćby kształt i wytrzymałość konstrukcji dachowych na zalegające na nich opady. Te płaskie trzeba koniecznie odśnieżać.

Oz opr. na podst. www.geekweek.interia.pl

Brzydkie świąteczne sweterki

Kanadyjczycy Jordan Birch i Chris Boyd z Vancouver wpadli na pomysł stworzenia charakterystycznych „brzydkich świątecznych sweterków”. Miał to być żart związany z pójściem do znajomych na domówkę, na której śpiewano kolędy i wspólnie dekorowano choinkę. Ich stroje tak się spodobały pozostałym gościom, że postanowili organizować „swetrowe” imprezy na szerszą skalę. Liczba uczestników rosła; i to szybko. Na czwartym z kolei spotkaniu, zorganizowanym w znanym klubie, bawiło się już 1200 osób. Ubrania stworzonej przez nich marki „Ugly Christmas Sweater” podbiły cały kraj. Nie był to pierwszy taki wynalazek. W Stanach Zjednoczonych pulowery o tejże tematyce pojawiły się już w latach 50. ubiegłego wieku. Nie cieszyły się jednak zbyt dużym wzięciem. Zmieniło się to 30 – 40 lat później, m.in. dzięki kilku komediowym filmom. Zaczęto też organizować coraz więcej spotkań towarzyskich, podczas których wybierano najbardziej kiczowaty świąteczny sweter. Od 2012 roku w Wielkiej Brytanii organizacja charytatywna Save the Children ogłasza w grudniu Dzień Świątecznego Swetra (Save the Children’s Christmas Jumper Day). Celebrowanie go w gronie znajomych, w pracy i w placówkach edukacyjnych należy do dobrego tonu i jest połączone ze składaniem darowizny na rzecz dzieci potrzebujących pomocy.

Fot. G.K.

Oz na podst. inform. prasowych

Goździki

Goździki to przyprawa pochodząca z drzewa goździkowego (Syzygium aromaticum). Stanowią ją kwiatowe pączki. Ich charakterystyczny aromat wyczujemy w świątecznych piernikach, kompocie z suszu, zimowych rozgrzewających herbatkach oraz w serwowanym na gorąco winie. Doskonale pasują do owocowych przetworów, np. konfitury z wiśni lub ze śliwek. Ceni je kuchnia indyjska. Podkreślą również smak mięs, a nawet… rosołu. Mają także silne właściwości lecznicze, w tym przede wszystkim przeciwzapalne i przeciwbólowe, wręcz znieczulające. Stosowane są często jako doraźna ulga w bólu zęba. Przyrządza się z nich napar lub aplikuje w postaci olejku. Najważniejszą substancją odpowiedzialną za prozdrowotne i zapachowe walory goździków jest eugenol. Pomaga w normowaniu poziomu cukru we krwi, wspiera pracę wątroby, zapobiega chorobie wrzodowej żołądka. Wysoka zawartość manganu działa stymulująco na mózg. Goździków i sporządzonych z nich preparatów trzeba używać rozsądnie, bo ich nadmiar może zaszkodzić. I to poważnie. Przedawkowanie grozi zawrotami głowy, a nawet śpiączką. Szczególnie muszą uważać osoby biorące leki rozrzedzające krew. Suszone pączki można wykorzystać także do świątecznych dekoracji. Wystarczy powtykać je w pomarańczę. Takie kule nie tylko zdobią, ale też wypełniają pomieszczenie przepięknym zapachem.

Fot. Oz

Oz

Wigilijny rodzinny czas

Nawet małe dzieci powinny zostać wciągnięte w wir domowych przygotowań do świąt. Mogą asystować przy robieniu listy rzeczy, które trzeba nabyć, podczas robienia zakupów oraz towarzyszyć w kuchni w czasie wypiekania ciasteczek. Bardzo lubią je dekorować. Wszelkie rytuały i zwyczaje są dla nich ciekawe, więc nie trzeba im oszczędzać różnych opowieści związanych z Bożym Narodzeniem. W tym czasie dobrze jest zaopatrzyć je w zabawki, gry i kolorowanki związane ze świętami i postacią św. Mikołaja, reniferami, bałwankami i śnieżynkami. Warto też poświęcić najmłodszym trochę czasu i pomóc im we własno ręcznym wykonywaniu ozdób oraz kartek z życzeniami dla bliskich. Dzieci bardzo się cieszą, gdy mogą nimi obdarować np. dziadków. Będą też zadowolone, gdy nauczy się ich kolędy, którą zaśpiewają rodzinie podczas wigilii.

M.K. na podst. inform. Prasowych

Pies to nie prezent

Pies jest żywą istotą wymagającą odpowiedniego postępowania. Ma swoje potrzeby i emocje, którym trzeba sprostać. Obdarowywanie nim kogoś jest niewłaściwe. To samo dotyczy innych zwierząt. Decyzja o zakupie lub adopcji powinna być głęboko przemyślana. A zgodę na to muszą wyrazić wszyscy domownicy. Bezbronne stworzenie to nie zabawka i nikomu nie wolno go tak traktować ani wyrzucić za drzwi, gdy się znudzi lub nie spełni oczekiwań. Nie oddamy go także do schroniska, bo ono jest wyłącznie dla zwierząt bezdomnych, a taki pupil przecież ma dom i ludzi, którzy zobowiązali się go chronić do końca życia. Na właścicielu psa spoczywa wiele obowiązków, które musi codziennie wykonywać. I bez względu na okoliczności znaleźć na to siły, czas i środki. Błędem jest kupowanie szczeniaczków dla dzieci, którym mają zapewnić towarzystwo albo nauczyć ich obowiązkowości. Najmłodszych najpierw należy nauczyć, jak mają postępować ze zwierzątkiem, żeby go nie skrzywdzić i nie zostać skrzywdzonym przez nie. Dlatego ich wspólnym zabawom zawsze powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie.

Oz

2023-12-21

A.P., Oz, M.K.