3 sposoby na bezpieczną i skuteczną ochronę balkonu przed gołębiami

Gołębie to jedne z najpowszechniej występujących ptaków w polskich miastach. Niestety ich obecność może być niekiedy dla nas niebezpieczna, ponieważ ptaki te przenoszą groźne dla ludzi choroby. Na szczęście istnieje kilka bezpiecznych i sprawdzonych metod na odstraszanie tych ptaków.

Fot. Pixabay

Gołębie miejskie to w istocie gołębie skalne (Columba livia), które zdecydowały się na miejskie życie. Ich dzikie kuzynki zazwyczaj zamieszkują wybrzeża Morza Śródziemnego i Czarnego, gdzie gniazdują na skalistych urwiskach. To właśnie dzięki tym naturalnym korzeniom gołębie miejskie potrafią tak dobrze przystosować się do życia w betonowych miastach – traktują je jak wysypisko skał. 

W typowym wydaniu, gołąb miejski jest w większości szary. Głowa, szyja i ogon przybierają ten kolor, z czerwonymi oczami kontrastującymi na tle głowy. Szyja migocze także odcieniami fioletu i zieleni. Grzbiet, brzuch i skrzydła prezentują jasnoszary odcień, z dwiema wyraźnie ciemniejszymi pręgami na końcach skrzydeł.

Choroby przenoszone przez gołębie

To, co sprawia, że gołębie miejskie są wyjątkowo skutecznymi przenosicielami wirusów i bakterii, wynika z ich silnej synantropijności, czyli zdolności do przystosowania się do warunków stworzonych przez człowieka. Żyją one w bliskim sąsiedztwie z ludźmi, co już zdążyliśmy wyjaśnić. Ta bliskość sprzyja łatwej transmisji różnych patogenów.

Najpopularniejsze choroby, które mogą być przenoszone przez gołębie i stanowić zagrożenie dla ludzi, to:

Ospa gołębia – wirusowa choroba wywołująca zmiany skórne, zapalenie oczu i problemy z oddychaniem.

Ornitoza – bakteryjna choroba zakaźna, która może prowadzić do poważnych infekcji układu oddechowego i ogólnoustrojowych.

Salmonelloza – bakteryjna infekcja wywołująca objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, wymioty i gorączka.

Zapalenie spojówek – stan zapalny błony śluzowej spojówek, który może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub alergicznym.

Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

Najczęściej możemy „złapać coś” od gołębia przez zetknięcie się z ich odchodami. Te z kolei niekiedy możemy znaleźć na własnych balkonach. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pozwalają na skuteczne odstraszenie ptaków. 

Najlepiej zacząć od wypróbowania metod, które są w pełni bezpieczne dla ptaków. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest korzystanie z naturalnych odstraszaczy zapachowych, takich jak olejki eteryczne. Należą do nich olejek eukaliptusowy, cytrynowy i miętowy. Znane są one z efektywności w odstraszaniu gołębi, które nie tolerują tych zapachów i zazwyczaj unikają obszarów, gdzie są one obecne. Wystarczy kilka kropel olejku, aby skutecznie oddalić ptaki.

Jeśli to nie podziała, warto zakupić kolce. Są one skutecznym środkiem odstraszającym, szeroko wykorzystywanym do walki z gołębiami miejskimi. Ze względu na swoją dyskretność są często stosowane na zabytkach, gdzie z daleka są praktycznie niewidoczne. Ich głównym celem jest ochrona parapetów i podobnych powierzchni przed obecnością ptaków. Podobną metodą jest instalacja specjalnych siatek ochronnych, które uniemożliwiają gołębiom dostęp na nasze balkony w nadal dość bezpieczny dla nich sposób.

Dobra wiadomość dla posiadaczy pupili. Obecność psa lub kota może skutecznie odstraszać gołębie. Ptaki te zazwyczaj unikają obszarów, gdzie mogą czuć się zagrożone przez drapieżników, a psy i koty jak najbardziej się do nich zaliczają. Zapach, obecność i ruchy tych zwierząt mogą być wystarczającym odstraszaczem. 

2024-05-11

Anna Jadowska-Szreder na podst. Odstraszanie.pl, Animalistka.pl, Interia