Gołębie miejskie to w istocie gołębie skalne (Columba livia), które zdecydowały się na miejskie życie. Ich dzikie kuzynki zazwyczaj zamieszkują wybrzeża Morza Śródziemnego i Czarnego, gdzie gniazdują na skalistych urwiskach. To właśnie dzięki tym naturalnym korzeniom gołębie miejskie potrafią tak dobrze przystosować się do życia w betonowych miastach – traktują je jak wysypisko skał.
W typowym wydaniu, gołąb miejski jest w większości szary. Głowa, szyja i ogon przybierają ten kolor, z czerwonymi oczami kontrastującymi na tle głowy. Szyja migocze także odcieniami fioletu i zieleni. Grzbiet, brzuch i skrzydła prezentują jasnoszary odcień, z dwiema wyraźnie ciemniejszymi pręgami na końcach skrzydeł.
Choroby przenoszone przez gołębie
To, co sprawia, że gołębie miejskie są wyjątkowo skutecznymi przenosicielami wirusów i bakterii, wynika z ich silnej synantropijności, czyli zdolności do przystosowania się do warunków stworzonych przez człowieka. Żyją one w bliskim sąsiedztwie z ludźmi, co już zdążyliśmy wyjaśnić. Ta bliskość sprzyja łatwej transmisji różnych patogenów.
Najpopularniejsze choroby, które mogą być przenoszone przez gołębie i stanowić zagrożenie dla ludzi, to:
Ospa gołębia – wirusowa choroba wywołująca zmiany skórne, zapalenie oczu i problemy z oddychaniem.
Ornitoza – bakteryjna choroba zakaźna, która może prowadzić do poważnych infekcji układu oddechowego i ogólnoustrojowych.
Salmonelloza – bakteryjna infekcja wywołująca objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, wymioty i gorączka.
Zapalenie spojówek – stan zapalny błony śluzowej spojówek, który może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub alergicznym.