Camila Giorgi nie poinformowała oficjalnie, że rzuciła tenis i zbiegła z Italii

Gdy 7 maja jej nazwisko pojawiło się na liście wycofanych zawodników agencji ITIA, która zajmuje się kontrolą antydopingową i antykorupcyjną w tenisie, a sensacyjną informację potwierdził włoski Federtennis, w sportowych kręgach rozpętała się afera. Tenisistka ma na koncie elitarną karierę – tym ciekawszą, że utkały ją zarówno rekordy oraz sukcesy (w tym 26. miejsce w globalnym rankingu WTA, wygrana Master 1000 w Montrealu i status Włoszki, która pokonała najwięcej konkurentek ze światowej pierwszej ligi), jak i porażki z kontuzjami. Stworzyła markę odzieżową Giomila (sportowy charakter w połączeniu z luksusem), która teoretycznie jest jej planem awaryjnym, mimo że formalnie znajduje się w rękach ojca. W tle zaskakującego odejścia mogą być poważne problemy podatkowe i pieniężne. 

Źródło: YouTube

Włoszka była nieobecna na kortach od turnieju w Miami w marcu, kiedy została wykoszona przez światowy numer jeden – Igę Świątek. Wtedy nikt nie spodziewał się, że będzie to „ostatnie tango”. Teraz nie można skontaktować się ani z nią, ani z nikim z jej rodziny. Właściciel willi, którą wynajmowała, poskarżył się mediom, że zniknęła razem z nienależącym do niej wyposażeniem, bez rozliczenia się z opłat za pół roku. O tym, że lokatorka się wyprowadziła, donieśli mu sąsiedzi, zaniepokojeni parkującą przed domem ciężarówką. Włoski fiskus skierował pismo do Federtennis, że zalega z podatkami na blisko pół miliona euro. Ten krok miał na celu odzyskanie części należnych kwot z honorariów, jakich Giorgi jeszcze nie pobrała, za ewentualną grę w koszulce Włoch, a także z przyszłych sum i nagród, których jednak nie da się już wygenerować, skoro tenisistka wybrała emeryturę. Ze względu na te poważne tarapaty urzędowo-kapitałowe nagły wyjazd z Włoch, prawdopodobnie do Stanów, i zerwanie kontaktów uznano za ucieczkę.

Covidowe oskarżenia

To nie pierwsza sytuacja, kiedy sprawy pozasportowe położyły się cieniem nad zmaganiami Camili na korcie. Wcześniej mierzyła się z oskarżeniami o okazywanie fałszywego zaświadczenia o przebyciu szczepienia na covid i to postępowanie jest nadal w toku w Vicenzy. Z kolei Sports Illustrated opublikował artykuł denuncjujący historię długów, jakie rodzina Giorgich zaciągnęła u różnych osób i instytucji za oceanem, lecz tym razem naprawdę mogło dojść do rozwodu z tenisem. Il Corriere della Sera zrekonstruował, że sportsmenka miała się zgłosić 13 kwietnia na wezwanie do komendy Guardia di Finanza, wydziału zajmującego się przestępstwami gospodarczymi i finansowymi, ale nie pojawiła się, by złożyć wyjaśnienia i brakujące dokumenty. Również prokuratura z Florencji wzięła na celownik tenisistkę i jej bliskich, ze względu na istotne luki i niespójności w papierach ojca Sergia – zafascynowanego boksem weterana wojny o Falklandy, który od zawsze był jej trenerem – a także w dokumentach matki Claudii Fullone i braci, Leandra i Amadeusa. 

Traumatyczne przeżycie

Sytuacja rodzinna tenisistki jest dość skomplikowana. Po tragicznej śmierci 23-letniej Antoneli, która mając 23 lata, zginęła w 2011 r. w wypadku w Paryżu, ród Giorgich nie podniósł się z traumy, tylko trochę ją oswoił. Szrama została i lęk, że w ciągu chwili los może się całkowicie odwrócić. W stylu Camili, która potrafiła wygrać z kimś sprawniejszym i przegrać ze słabszym, dało się odczytać tamtą traumę. W zeszłym roku portal dagospia.com napisał o niej proroczo, że „mogłaby grać jeszcze pięć lat albo jutro rzucić wszystko i zająć się modą lub pisać książki dla dzieci. Camila taka jest”. Komentatorzy mają też świadomość, jaki wpływ wywiera na nią ojciec – z jednej strony jak lew broni jej przed dziennikarzami, tytułami, faktami; z drugiej zbyt łatwo nakręca wokół niej spiralę niezręczności poprzez gwałtowny język i nieposkromione zachowanie wobec sędziów. Odbierany jako despota i hipokryta. 

Co będzie z gwiazdą włoskiego tenisa? Czy faktycznie na zawsze wyrzekła się rakiety, bo przytłoczyła ją lawina włoskiej biurokracji? Istnieje wiele możliwości dotyczących jej przyszłości, a tysiące fanów czekają na rozwój wydarzeń i wyjaśnienia w mediach społecznościowych, bo na razie Camila Giorgi jedynie ostrzegła swoich obserwatorów, by nie wierzyli publikacjom pełnym fejków. W ten sposób dała do zrozumienia, że w przyszłości skomentuje obecne trzęsienie ziemi. 

2024-05-27

ANS na podst.: oktennis.it, sky.it, corrieredellosport.it, repubblica.it, ilpost.it, open.online, tennisitaliano.it


Wiadomości
O języku serca, snu i miłości. Decyzja Dudy o języku śląskim ma prawo boleć
Henryk Martenka
„Walet” tropi „Red is Bad”. Marka odzieżowa sponsorowana za nasze pieniądze
AB
Wielka improwizacja. Rozmowa z prof. RAFAŁEM CHWEDORUKIEM
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Cwaniaków ci u nas dostatek. Mężczyzna oszukiwał kobiety na pieniądze
Bohdan Melka na podst. Kanał Zero, Uwodził i wyłudzał pieniądze, 31.05
O krok od wystrzału. Co się stało z polską klasą średnią?
E.W. na podst. Dawid Karpiuk. Uwaga, toniemy. Newsweek nr 23/2024
Świat/Peryskop
Kraje bałtyckie i Finlandia w gotowości. Nie chcą dać się zaskoczyć Rosji
KA na podst.: lrt.lt, news.err.ee, vz.lt, ft.com, theconversation.com, nv.ua
Wojna na Ukrainie a dzieci. Wiele z nich zginęło lub zostało rannych
AS na podst.: bbc.com, abcnews.go.com
Afrykański apetyt Rosji. Co planuje Putin na tych terenach?
(ChS) Na podst. www.sme.sk
Paryskie gołębie, miejcie się na baczności!
Piotr Czarzasty, Paryż, korty Rolanda Garrosa
Gjlilan. All inclusive dla więźnia
(ChS) na podst.: www.dnevnik.bg, www.koha.net, www.apnews.com
Lifestyle/Zdrowie
Ta terapia może pomóc wielu dzieciom w odzyskaniu słuchu
TŁ, ELEANOR HAYWARD © Times Newspaper Limited, London 2024
Szczepionka przeciw czerniakowi. To przełom w zmaganiach z rakiem
KK na podst.: BBC, Reuters, The Guardian, Der Spiegel, CNBC, The Daily Mail
Kontrowersyjne słowa Pawła Golca o koniach. Komentarze internautów
(bin) na podst. www.pudelek.pl, www.salon24.pl www.gazeta.pl
Angorka