Wytępić hałas. KFB Acoustic

Ich cel to wytępić hałas uznany przez ONZ za drugi najważniejszy powód problemów zdrowotnych Europejczyków.

Fot. oficjalna strona firmy

Ona, wychowana w rodzinie przedsiębiorców związanych z branżą winiarską, wniosła do spółki wiedzę i doświadczenie w zarządzaniu biznesem. On – niszową wiedzę technologiczną z obszaru akustyki.

Z połączenia talentów małżeństwa Katarzyny i Filipa Barańskich powstała KFB Acoustic, która monitoruje poziom hałasu i znajduje rozwiązania niwelujące go. Rozpoczęli działalność w 2009 roku tylko we dwoje.

– Kasia sprzedała samochód, żebyśmy mogli kupić oprogramowanie, ja zamieniłem motocykl na pierwszy miernik poziomu hałasu – wspomina Filip.

Dostawali zamówienia z Niemiec, ale z Polski nic.

– Chodziliśmy od drzwi do drzwi, robiliśmy prezentacje, tłumaczyliśmy. Szło opornie; pionierzy mają zawsze pod górkę. – Jako pierwsi w Europie zastoso waliśmy kamerę akustyczną w przemyśle. To urządzenie pokazujące źródła hałasu było już znane i stosowane wcześniej, ale głównie w laboratoriach do badań (…). Od tamtej pory mamy naśladowców, lepszych lub gorszych, lecz to nas nie zniechęca w pracy nad kolejnymi innowacjami.

Minęło kilkanaście lat i pogardzana kiedyś dziedzina zaczęła się rozwijać.

– Właściwie jesteśmy na początku drogi, bo dziś każdy zakład przemysłowy ma na tapecie temat hałasu. Liczba odbiorców zainteresowanych usługami KFB Acoustic rośnie, więc firma zatrudnia już ponad 120 pracowników. Zdobywają w niej wiedzę stażyści, doktoranci z całego świata piszą prace, a później niektórzy tu zostają.

– Część europejskich placówek edukacyjnych wdrożyła nasze publikacje do swojego materiału dydaktycznego – chwali się Filip Barański. – Dało nam to dużego kopa (…). Od dwóch lat mamy nawet własną radę naukową złożoną z naukowców, profesorów od Australii po Amerykę Południową.

W 2022 roku rodzinny biznes Barańskich otworzył nową siedzibę w podwrocławskim Domasławiu. To jedno z najnowocześniejszych centrów badawczo-rozwojowych na naszym kontynencie, gdzie sama hala przeznaczona na badania ma 3 tys. metrów kwadratowych. Od trzech lat KFB buduje w Niemczech sieć sprzedaży zagranicznej obsługującą również Szwajcarię i Austrię. Teraz planuje ją rozszerzyć na inne państwa Unii. Niewiele ponad dekadę potrzebowali Barańscy, by ich malutka spółka awansowała do grona najlepszych. Dzisiaj są drugą – po niemieckiej Müller-BBM – największą europejską firmą w branży usług akustycznych. 

2024-04-02

E.W. na podst. Forbes nr 3/2024