Hymny narodów świata: Nawarra

Wspólnota autonomiczna w Hiszpanii. Liczy ponad 600 tys. mieszkańców, z czego około jednej trzeciej mieszka w stolicy, Pampelunie, mieście założonym przez rzymskiego generała Pompejusza w I wieku p.n.e. Współczesna Pampeluna jest szeroko znana w świecie głównie z powodu Fiestas de San Fermin i ich kulminacji, czyli encierro, gonitwy byków ulicami miasta, spopularyzowanej przez Ernesta Hemingwaya.

Fot. Pixabay

Pampeluna szczyci się znakomitymi zabytkami, do których zaliczają się m.in. renesansowa cytadela, nazywana Nowym Zamkiem; średniowieczny Iglesia de San Saturnino, kuszący pięknym wnętrzem i barokową kaplicą Capilla de la Virgen del Camino; czy Palacio de Navarra z połowy XIX wieku. W stolicy mieści się też Muzeum Nawarry, prezentujące najcenniejsze artefakty z długiej historii krainy. Warte odwiedzin są także inne nawarskie miasta Tudela i Estella. 

Nawarra sporo zainwestowała w przemysł pielgrzymkowy, tędy bowiem prowadzi legendarny szlak (camino) do Composteli, sanktuarium św. Jakuba. Dla zainteresowanych atrakcyjna będzie Droga Czarownic, Ruta de la Brujería, prowadząca przez Nawarrę, a przypominająca o krwawej epoce inkwizycji, której ofiarami stało się wiele mieszkanek Nawarry. Miejsc poświęconych wiedźmom jest tu niemało, w tym tak turystycznie spektakularne jak jaskinia w Zugarramurdi z Muzeum Czarownic (Museo de las Brujas).

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2024-04-02

Henryk Martenka