R E K L A M A
R E K L A M A

Zawiadomienie do prokuratury ze strony PiS. Jednym z powodów spoty Akcji Demokracja

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące domniemanych nieprawidłowości w kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego. Zdaniem posła Marcina Warchoła doszło do naruszenia co najmniej trzech przepisów Kodeksu wyborczego.

Fot. Wikimedia, GEmini

Akcja Demokracja i finansowanie kampanii

Podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania bezprawiu „Bezpieczna Polska”, wiceprzewodniczący tego zespołu, Marcin Warchoł z PiS, poinformował o złożeniu przez klub Prawa i Sprawiedliwości zawiadomienia do prokuratury w sprawie kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej.

Zawiadomienie dotyczy dwóch kwestii: działań Fundacji Akcja Demokracja, które miały polegać na bezprawnym wpływaniu na przebieg kampanii poprzez rozpowszechnianie wprowadzających w błąd informacji, oraz nielegalnego finansowania kampanii.

Warchoł podkreślił, że w toku kampanii miało dojść do naruszenia co najmniej trzech przepisów Kodeksu wyborczego, dotyczących m.in. uprawnień przysługujących komitetom wyborczym, braku odpowiedniego oznaczenia materiałów wyborczych oraz nielegalnego przekazywania i przyjmowania świadczeń o charakterze niepieniężnym.

Oczekujemy, że PKW zakwestionuje w przyszłości sprawozdanie komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego – poinformował Warchoł.

Zawiadomienie w odwecie

Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej, reprezentujący sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego, odniósł się do zawiadomienia złożonego przez PiS, oceniając je jako element szerszej kampanii mającej na celu zdyskredytowanie kandydata KO. Jego zdaniem działania Prawa i Sprawiedliwości opierają się na fałszywych oskarżeniach. Jednocześnie poinformował, że sztab Trzaskowskiego również złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z wysłaniem ponad 100 tysięcy SMS-ów, których treść miała oczerniać kandydata KO.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu, poseł Michał Woś z PiS, przekazał, że przed posiedzeniem wystąpiono z prośbą o udział przedstawicieli ABW i NASK. Ze względu na pilny termin nie pojawili się oni na spotkaniu, dlatego zespół doprecyzowuje teraz pytania dotyczące ich działań i skieruje je do tych instytucji w formie pisemnej.

Poseł Dariusz Matecki z PiS poinformował, że kierowana przez niego Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu złoży zawiadomienia do PKW i prokuratury w sprawie domniemanego nielegalnego finansowania kampanii Rafała Trzaskowskiego. Zaznaczył, że wcześniejsze zawiadomienia do NASK nie przyniosły reakcji, a jego zdaniem ABW powinna podjąć działania z urzędu, monitorując sytuację w sieci związaną z wyborami.

Zagraniczna ingerencja?

14 maja NASK poinformował o możliwej zagranicznej ingerencji w kampanię wyborczą poprzez polityczne reklamy na Facebooku, które miały wspierać Rafała Trzaskowskiego i atakować jego konkurentów. Sprawa została zgłoszona ABW.

Wirtualna Polska poinformowała jednak, że za politycznymi reklamami internetowymi wspierającymi Rafała Trzaskowskiego i krytykującymi jego rywali mogą stać osoby związane z fundacją Akcja Demokracja. Internauci od tygodni zgłaszali te treści na Facebooku.

NASK co prawda przekazał, że reklamy zostały zablokowane dzięki działaniom Parasola Wyborczego, jednak Meta zaprzeczyła, wskazując, że kampania jedynie wygasła. Podczas posiedzenia zespołu Dariusz Matecki zaznaczył, że reklamy nadal są widoczne, co jego zdaniem świadczy o trwającej nielegalnej agitacji finansowanej ze środków publicznych lub zagranicznych.

2025-05-22

SJS na podst. PAP, Interia