R E K L A M A
R E K L A M A

Nie będzie polskich żołnierzy na Ukrainie? Słowa Kelloga zdementowane

Wypowiedź współpracownika Donalda Trumpa na temat wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę spotkała się z jednoznaczną reakcją kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Fot. domena publiczna

Kellog wymienia Polskę

W wywiadzie dla Fox News specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa wyraził poparcie Stanów Zjednoczonych dla „całościowego zawieszenia broni” w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Zaznaczył, że po jego osiągnięciu obie strony powinny przystąpić do negocjacji dotyczących m.in. statusu spornych terytoriów, sytuacji elektrowni jądrowej w Zaporożu, powrotu ukraińskich dzieci oraz perspektyw członkostwa Ukrainy w NATO.

Gen. Keith Kellogg zasugerował również możliwość udziału polskich żołnierzy w misji stabilizacyjnej na Ukrainie. Jak wyjaśnił:

Mówimy o „siłach odporności”. W ich skład weszliby Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy, a teraz także Polacy, którzy rozmieszczą swoje siły na zachód od rzeki Dniepr, co oznacza, że będą poza zasięgiem Rosji.

MON zaprzecza

Władysław Kosiniak-Kamysz na platformie X, odwołując się do sprawy poruszonej przez Kelloga, wydał jednoznaczne oświadczenie:

Nie ma i nie będzie żadnych planów wysłania polskich wojsk na Ukrainę. Polska jest współodpowiedzialna za obronę wschodniej flanki NATO oraz za wsparcie logistyczne dla zaatakowanego sąsiada.

Wiceszef MON Cezary Tomczyk podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową zaznaczył, że stanowisko Polski w sprawie udziału żołnierzy w misji pokojowej na Ukrainie pozostaje niezmienne. Polska nie planuje wysyłania żołnierzy na Ukrainę w ramach ewentualnych sił pokojowych. Zamiast tego zamierza wspierać misję z własnego terytorium, oferując POLLOG HUB w Rzeszowie oraz zaplecze logistyczne do zabezpieczenia operacji.

W sprawie wypowiedział się również Tomasz Siemoniak w programie „Graffiti”. Szef MSWiA przypomniał, że po wypowiedzi generała Kellogga wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz stanowczo zdementował te informacje. Zaznaczył, że Polska odgrywa istotną rolę w negocjacjach pokojowych dotyczących wojny na Ukrainie. Podkreślił również, że kwestia misji pokojowej, o której ostatnio wiele się mówi, jest odległym etapem działań, podczas gdy najważniejsze decyzje zapadną w najbliższych dniach. Przypomniał też, iż Polska konsekwentnie deklarowała brak zamiaru wysłania żołnierzy na Ukrainę.

2025-05-14

SJS na podst. Polsat News, DoRzeczy