R E K L A M A
R E K L A M A

Orbán i Netanjahu rozmawiali z Trumpem o wyjściu z Trybunału Karnego

Węgry ogłosiły decyzję o wystąpieniu z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Premierzy Węgier i Izraela, Viktor Orban oraz Benjamin Netanjahu, poruszyli tę sprawę podczas rozmowy z Donaldem Trumpem. MTK zajmuje się ściganiem osób odpowiedzialne za najcięższe przestępstwa międzynarodowe.

Benjamin Netanyahu i Viktor Orbán /Źródło: YouTube

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, rozpoczął w czwartek oficjalną wizytę na Węgrzech. W listopadzie 2024 roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Netanjahu, oskarżając go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości, które miały miejsce podczas wojny w Strefie Gazy.

Upolityczniony MTK

Jak poinformowało  biuro izraelskiego szefa rządu, premier Węgier Viktor Orbán oraz Netanjahu odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną z prezydentem USA, Donaldem Trumpem. Rozmowa dotyczyła ogłoszonej tego samego dnia decyzji Węgier o rozpoczęciu procedury wyjścia z MTK.

Przedstawiciele węgierskiego rządu wielokrotnie sygnalizowali, że możliwość opuszczenia Trybunału Karnego jest poważnie rozważana w kraju. Szef węgierskiej dyplomacji, Peter Szijarto, ocenił działania MTK jako upolitycznione i stwierdził, że dyskredytują one międzynarodowy system sądownictwa.

Międzynarodowy Trybunał Karny to instytucja odpowiedzialna za ściganie osób odpowiedzialnych za najcięższe przestępstwa międzynarodowe, takie jak zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo. Zajmuje się sprawami dotyczącymi poważnych naruszeń prawa międzynarodowego podczas wojen, masowych prześladowań czy prób wymordowania całych grup narodowych, etnicznych lub religijnych. Trybunał działa na podstawie międzynarodowych umów i ma na celu pociągnięcie do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za te zbrodnie, niezależnie od ich statusu.

Węgiersko-izraelskie relacje

Zapraszając Netanjahu, Viktor Orbán wyraził sprzeciw wobec decyzji Trybunału oraz zapewnił mu nietykalność. Budapeszt wielokrotnie w przeszłości podkreślał bliskie relacje z Izraelem. To druga oficjalna wizyta zagraniczna Netanjahu od momentu wydania nakazu aresztowania przez MTK. W lutym został przyjęty przez Donalda Trumpa w Białym Domu jako pierwszy gość podczas jego drugiej kadencji.

Po czwartkowych rozmowach Orbán i Netanjahu wystąpili wspólnie przed dziennikarzami. Netanjahu wyraził wdzięczność Węgrom za stałe i dumne wsparcie, które, jak zauważył, Izrael otrzymuje od tego kraju zarówno w Unii Europejskiej, jak i na forum ONZ. Orbán natomiast określił swój kraj mianem wyspy wolności, a Izrael uznał za klucz do stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

W piątek izraelski premier ma spotkać się z przedstawicielami węgierskich organizacji żydowskich, odwiedzić pomnik upamiętniający ofiary Holokaustu oraz odebrać tytuł doktora honoris causa na Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej. Wizyta potrwa do końca tygodnia.

2025-04-04

Opr. AJS na podst. PAP, TVP Info, WP